България
Вижте си безименния пръст! От него зависи дали ще умрете от СОVID-19

Мъжете с по-дълъг безименен пръст са изложени на по-нисък риск от смърт от болестта COVID-19, причинена от новия коронавирус, пише в. „Дейли стар“.
Ново проучване показва, че едва доловимо физическо различие сред представителите на силния пол, свидетелстващо за хормоналния баланс в матката по време на бременността, е свързано с процентите на оцеляване от COVID-19.
При мъжки зародиши, изложени на по-високи нива на тестостерон по време на вътреутробното развитие, се развиват по-дълги безименни пръсти. Сега се смята, че въпросният хормон помага на тялото в борбата срещу COVID-19. Неотдавнашно проучване, обхванало 200 000 души в 41 страни, установи, че процентите на смъртност сред мъжете са с една трета по-високи в страните, в които те имат по-къси безименни пръсти.
Професор Джон Манинг от университета на Суонзи, Великобритания, специалист по еволюционна биология и пионер в изследванията на връзката между дължината на пръстите и хормоните, казва, че проучването дава на Австралия, Нова Зеландия и страни в Източна Азия „биологично предимство“ в борбата срещу коронавируса, пише novini.bg.
Мъжете в тези страни имат по-дълги безименни пръсти, докато представителите на Англия и Уелс са с по-къси.
„Според теорията някой с повече пренатален тестостерон и с по-дълги безименни пръсти има по-високи нива на протеина ACE2. Тези концентрации са достатъчно високи, за да се противопоставят на вируса. Резултатите от проучването ни показват, че мъжете с по-дълги пръсти ще проявят и по-леки симптоми“.
Данните по света сочат, че COVID-19 отнема живота на приблизително двойно повече мъже, отколкото жени в дадена възрастова група, като това е валидно за всяка засегната страна.
Учените се опитват да си изяснят причината, поради която вирусът е по-смъртоносен за мъжете, отколкото за жените.
Едно от възможните обяснения е, че повече представители на силния пол са пушачи. Според други теории мъжете по-рядко мият ръцете си и не са толкова склонни като жените да търсят медицинска помощ.
Източник: glas
България
Сбогувахме се с култовия Митьо Пищова –

Легендарният любител на манекенки и моделки Митьо Пищова се пенсионира. Търновецът обяви, че ще взима пенсия и по тази причина спира с дивия живот, пише „Хот Арена“.
По думите му тя няма да е минимална, защото през последните години се осигурява добре. Митьо Пищова заяви, че ще отбележи 60-годишния си юбилей за четвърти път.
Боляринът, който е известен с любовта си към младите и красиви момичета, ще черпи приятели на Слънчев бряг, пише столичен вскидневник.
Митьо вдига купона на 15 август на морето, като там за последно ще черпи със скъпо вино, бърбън и шампанско. Както самият той споделя, над 150 души ще празнуват заедно с него.
„Като за последно ще плющя колкото мога. И девойки също. Искам разврат”, заяви Пищова.
Традиционно партито ще бъде поне с две агнета на чеверме, както и различни видове морски дарове. Митьо разказва, че е уредил най-добрите готвачи да приготвят храна за гостите му.
След поредица инфаркти, Пищова реши да си позволи един последен купон. Бохемът пръсна 10 бона за партито, а някои негови авери се включиха с различни услуги.По думите му, по време на купона ще се избере и новата мис Слънчев бряг. А той кани туристки и моделки да участват в състезанието.
Източник: https://kalvacha.com/
България
Извънредно! Здравният министър издаде ЗАПОВЕД за отмяна на К-19 ограничения

Със Заповед № РД-01-20/15.01.2021 г. се изменя и допълва Заповед № РД-01-677 от 25.11.2020 г. и Заповед № РД-01-718 от 18.12.2020 г., издадена от министъра на здравеопазването, с която от 16.01.2021 г. се разрешава присъственото провеждане на следните дейности в училищното образование:
– приравнителни изпити при преместване на ученик;
– изпити за определяне на срочна оценка на ученик с повече от 25 % отсъствия по даден предмет и няма възможност /при невъзможност/ да се оформи срочна оценка, или за ученик в индивидуална или дистанционна форма на обучение;
– изпити за определяне на годишна оценка за ученик в самостоятелна или задочна форма на обучение;
– държавни изпити за придобиване на степен на професионална квалификация по теория и практика;
– индивидуални дейности, в това число писмени или практически изпитвания за текуща оценка при невъзможност за провеждане в електронна среда;
– индивидуални практически часове в предприятие или на територията на дадено училище;
– областни и общински кръгове на олимпиади и състезания, когато не могат да се организират онлайн. Всички дейности трябва да се провеждат при възможност индивидуално и при стриктно спазване на противоепидемичните мерки. Задължително е носенето на маска за лице, спазването на физическа дистанция от най-малко 1,5 м. и недопускането на лица с прояви на остри респираторни болести. Разрешава се присъственото провеждане на следните дейности във висши учебни заведения:
– практически обучения и изпити по практика на студенти, специализанти и докторанти;
– семестриални изпити, които включват практическа част и не могат да се проведат в електронна среда;
– държавни изпити и защити на дипломни работи. В случаите, в които тези дейности се провеждат на територията на висшето училище, ректорът създава организация за стриктно спазване на въведените противоепидемични мерки. Разрешено е и провеждането на курсовете по оказване на първа долекарска помощ, съгласно изискванията на Наредба №24. В сектор „Здравеопазване“ се възстановява плановият прием и плановата оперативна дейност в лечебните заведения и комплексните онкологични центрове.
България
Имунолог от Института по микробиология към БАН: Коронавирусът умира за минута ако постъпите по следния начин –

Ситуацията с коронавируса в България се изменя постоянно. И ако в Китай положението се подобрява, то в Европа се очаква да ескалира отсега нататък.
Ето какво сподели по темата пред Dir.bg до
д-р Анастас Пашов от Департамент Имунология към Института по микробиология на БАН.
– Доц. Пашов, твърди се, че при контакт с болен от коранавирус 9 от всеки 10 души се заразяват. Как гледате на това?
– Има различни информации, но аз бих обърнал внимание на това, което според мен е по-релевантно, а именно – колко души може да зарази един болен. А там средното число е 2,5. Разбира се, всичко зависи от това колко контакта има човек и колко е бил болен. Има и обратна зависимост – колкото по-тежка е болестта, толкова по-малко се разпространява. Тежко болният ляга на легло, идват, изнасят го и отива в болница и т.н., а това означава, че намалява контактите си. По-леко болните заразяват повече хора, много повече. Така се обяснява и парадоксът, че от двата щама на коронаворуса, които в момента съществуват, по-вирулентният (бел. ред. по-опасният) е много по-малко разпространен.
– Имаме два щама?
– В момента вече се знае, че този коронавирус има два различни щама, които имат малко различни отнасяния. Единият е малко по-опасен от другия. И двата щама са засечени в Китай. И като че ли все още не се прави тази детайлна разлика в Европа. Очаквам с интерес да разбера дали в Италия се разпространява по-вирулентният щам. Там смъртността е неочаквано висока – стигна до 5%. Има различни обяснения. Може и изкуствено да е получено това число. Не, че е направено нарочно, но никой не прави масов скрининг на милиони хора. Реално заболяването се регистрира, когато заразеният влезе в болница или пък се издирват контактните хора. Те се идентифицират насочено и така се установява определен брой заразени. Всички тези подходи откриват малък брой хора и не включват всички заразени, това е ясно.
– В момента при тестовете, които се правят, може ли да се определи кой от двата щама е заразил болния?
– Доколкото разбирам, защото нямам пълна информация, тези тестове, които са използват сега, не правят тази разлика. Просто те са разработени на по-ранен етап, когато не се знаеше, че има два щама. Предполагам, че предстои да се произведат още по-прецизни, които ще разграничават двата щама. Опитът да се направи такова разграничение сега би бил по-скоро в рамките на научна разработка, защото трябва да се определят и поръчат реагенти, за да се прецизира тестът.
– Как процедират в Китай, когато вече определят болния с какъв щам е? И има ли някаква разлика при поразяването на организма?
– Просто при единия щам болестта се изразява в по-тежка форма. Ще дам следния пример. В момента се смята, че при 80% от хората болестта минава в лека форма. 15% карат вируса тежко на легло, но това не означава, че ще влязат в болница. 5% правят тежка пневмония, а от тях загиват толкова, колкото медицината не успява да спаси. В страните, в които има добре развита медицинска помощ, голяма част от хората от тези 5% ще бъдат спасени. Около 1% няма да може да бъдат спасени, но това е малък процент. Реално голямата борба е за хората в този между 1% и 5 % заболели. При единия щам се очаква, че критичните случаи ще бъдат повече към 5%, а при другия – повече към 1%.
– Целият свят пламна. Значи ли това, че всички ще минем през вируса под една или друга форма? Ако направим друго сравнение, няма човек, който да не е боледувал от грип?
– Това заключение е вярно. Трудно е да се каже какво точно ще се случи. Има възможност епидемията да бъде спряна, а това хипотетично може да означава, че вирусът ще умре. Той съществува само при пренасянето от човек на човек.
– Експерти твърдят, че вирусът може да се задържи 1-2 дни върху непочистени повърхности?
– Има няколко източника. Дори в научната литература има разнобой по въпроса. Има тревожна статия, в която се твърди, че вирусът издържа на непочистена повърхност и до 9 дни. Но това, бих казал, зависи от методиката. При изследването се взима разтвор, в който има много вируси. Разтворът се разлива и се гледа на определено време от тази повърхност има ли активни вируси. По този начин изследователи са стигнали до извода за 9 дни. Реално анализите, които твърдят, че вирусът е активен на повърхност до 48 часа, ми се струват по-актуални, защото изследванията бяха направени на по-късен етап от началото на разпространението. Аз очаквах, на база изследвания, че ако една повърхност, на която има вирус, се нагрее до 37 градуса, топлината ще го убие, но се оказа, че вирусът преживява. Факт е обаче, че вирусът не може да оцелее при химически атака. За минута умира при третиране на ръцете със 70% спиртов разтвор, при третиране с белина, а при третиране с кислородна вода умира до 10 мин. Дори миенето на ръцете със сапун и топла вода го унищожава бързо.
– Което трябва да ни успокоява в известен смисъл? Тук вече се опира и до самосъзнанието на хората, визирайки личната хигиена?
– Да, така е. Но бях започнал да говоря за процентите хора, които ще се заразят. При тях всичко зависи от това колко ще са ефективни тези епидемиологични мерки. Китай ни показва, че е възможно епидемията да бъде спряна. Но за жалост говорим за действията при китайци, които са много дисциплинирани. Те приемат всичко, което им се каже. В Европа не е така. В Европа ще е много трудно да се получи такава дисциплина. Виждаме в Италия какво се случва. Теоретично е възможно този вирус да бъде изкоренен. Много често такъв вирус, като този, идва от прилепи. Прилепите имат много богат арсенал от изненади за човека. Въпросът е как прескачат от животно на човек. От време на време това се случва. Въпросът днес е, че трябва да бъдем много дисциплинирани. Ако нещата тръгнат към пандемия, то рано или късно 70% от населението ще го е изкарало.
– Какъв имунитет ще остане в хората, които са го изкарали?
– Хубавото е това, че имунитетът на съвременния човек е добър. Говоря в общите случаи. Това означава, че болшинството хора ще развият добър имунитет и ще бъдат защитени. В момента китайският опит е най-богат. Всякаква информация получаваме от китайците. При тях имаше дори тревога в един момент, че вирусът започна да повтаря. Да, има хора, които са изкарали коронавируса два пъти. При SARS вирусите, защото това е третият такъв, има една особеност. При експериментални модели има животни, които има добър имунитет, имат силни антитела и теоретично са защитени. Те пък проявяват нова форма – нещо като алергия. Пак говорим за пневмония, но тя има друг механизъм, сравнена с първичната, която е чисто вирусна. Това предстои да се покаже при хората, вероятно ще е рядко, но може би трябва да се има предвид при ваксините. Масата от хора ще направят имунитет.
Източник: www.zajenata.bg
-
България1 месец ago
Хекимян разстреля здравния министър Костадин Ангелов с въпроси
-
България4 седмици ago
Гурбетчия се върна в България, хвана съпругата си на калъп, закла я
-
България4 седмици ago
Поредна бизнес жертва на пандемията. Край със заведението на шеф Виктор Ангелов
-
България4 седмици ago
Най-после една добра новина в битката с COVID-19 у нас
-
Любопитно4 седмици ago
Изберете свещ и разберете дали желанието ви ще се сбъдне!
-
България4 седмици ago
Откриха мъртва 19-г. Валерия, дъщеря на политик богаташ след купон за ЧРД
-
България4 седмици ago
Борисов извънредно: Всички родители без изключение и размер на доходите получават новите детски надбавки! ВИДЕО
-
България3 седмици ago
Трагедия:11 починаха , а над 300 души са в болница след като пиха домашно вино