България
Смразяващи кръвта разкрития за убийството на студентката Виола! Появиха се двама свидетели, а в кръвта на Стефан е имало…
Комбинация от амфетамини, екстази, марихуана и кокаин са установени от пробите на кръв и урина на Стефан Станев, обвинен в убийството на приятелката си Виола Николова. Пробите са взети във ВМА, а в кръвта на обвиняемия не е установено наличието на алкохол. Това стана ясно по време на заседанието, на което беше разгледана мярката за неотклонение спрямо Стефан.
Съдът прецени, че мъжът е личност със завишена степен на обществена опасност. Има реална опасност той да се укрие или да извърши друго престъпление, изтъкна прокурорът, а съдия Величка Маринкова го остави зад решетките, тъй като от събраните до момента доказателства може да се направи обосновано предположение, че Станев е извършил жестокото убийство. По време на заседанието стана ясно, че съседите на Стефан и Виола са чули скандал. Те чули и женски писъци „моля те, спри, недей“.
Според представителя на държавното обвинение Станев е проявил особена жестокост. От прокуратурата изтъкнаха, че по тялото на младата жена е имало множество следи от удари, прорезни рани в областта на шията, рани по главата и гърба ѝ. Справка от съдебно-медицинската аутопсия показва, че Виола е имала черепно-мозъчна травма, лицева травма и множество рани. Според съда макар и да страда от определени психически проблеми, към момента на убийството Станев е възприемал и разбирал какво върши и няма пречка да носи наказателна отговорност. Въпреки употребата на комбинация от няколко вида дрога той е осъзнавал какво извършва и според прокуратурата. Сред доказателствата, които съдът разгледа при вземането на решенията, са и показанията на свидетелката Невена Петкова и нейния приятел Велислав Каменов. Петкова е била на местопрестъплението, след като обвиняемият я извикал и лично ѝ показал трупа.
Пред разследващите тя подробно е обяснила какво е видяла. Петкова потвърдила, че обвиняемият ѝ споделил съмненията си, че Виола му изневерява. Петкова и Каменов по-късно разговаряли отново със Станев. Пред тях той заявил, че ще се предаде, но на по-късен етап, след като се види с детето си. Съдът обаче посочи, че това не се е случило до момента на задържането му. В обвинението на прокуратурата е посочено още, че в рамките на 12 часа обвиняемият е извършил и други 2 престъпления. Освен убийството той е извършил и грабеж на АМ „Тракия“, придружен с нанасянето на средна телесна повреда. Съща така в дома му са открити още наркотици. Адвокатът на Станев изтъкна, че той се държи хладнокръвно. Той отказа да даде повече подробности за разговорите с клиента си.
В съдебната зала обаче стана ясно, че Станев се е лекувал от зависимост, а пред съда Станев цитира откъс от „Смешен плач“ на Христо Ботев: “ …лудите не може никой утеши, бесните не може никой укроти!“. Ако бъде признат за виновен за убийството на Виола, Станев може да получи от 15 до 20 години затвор, доживотен затвор или доживотен затвор без право на замяна. Решението подлежи на обжалване пред Софийския апелативен съд.
България
Вътрешният министър: Има нови факти по случая „Петрохан“!
По разследването на случая „Петрохан – Околчица“ има нови факти. Ще ги обобщим и ще ги изложим. Ще работим по този въпрос, очаквам и подробен доклад. Това каза вътрешният министър Иван Демерджиев в кулоарите на парламента.
Той коментира и случая с бомбата, прикрепена към автомобил, в село Говедарци. По думите на министъра този казус е свързан по-скоро с лични отношения, а не за класически тероризъм. Случаят е изяснен, мерки са взети, опасност няма. Тепърва ще се установяват допълнителните данни, посочи още той.
Министърът съобщи информация за още една акция – близо до Перник, където от ГДБОП са задържали сериозно количество нелегални цигари.
Демерджиев коментира и акцията срещу имотните измами. Той посочи, че тези действия тепърва започват, а в страната има много лица, които извършват такива незаконни дейности. 9 души за задържани, има повдигнати обвинения. Министърът обеща, че схемата ще бъде разплетена.
Тя е продължавала много време, щетите са огромни – десетки милиони към момента, а сумата сигурно ще нарасне.
Демерджиев призова хората да подават сигнали.
Той беше категоричен, че линията на противодействие на корупцията ще бъде водеща в работата на кабинета.
Демерджиев каза още, че не планира да прави промени в регионалните дирекции преди да се е запознал с работата на всяка една и с резултатите. Ще бъдат поставени задачи и когато стане ясно как се изпълняват те, ще се прецени дали ще правят промени.
По отношение на използването на охрана Демерджиев каза, че „условията за ползването и снемането на охрана ще бъдат еднакви за всички”.
Трагедиите на Петрохан и Околчица
Припомняме, че както БЛИЦ писа, трима мъже бяха открити убити край хижа в района на прохода Петрохан – Ивайло Иванов, Дечо Василев и Пламен Статев. Стана ясно, че е имало връзки на жертвите с неправителствена организация. Мъжете са свързвани с НПО, регистрирано през 2022 г., което е действало в защитени територии и е подавало сигнали за нарушения.
Организацията е подписала рамков меморандум за сътрудничество с Министерството на околната среда и водите, когато министър е бил Борислав Сандов.
След убийството Ивайло Калушев бе обявен за издирване, като се считаше за ключов човек, свързан с трагедията. Според разследващи той е изпратил съобщение на майка си преди случая, в което моли за прошка и твърди, че чутото за него не е вярно. Освен него полицията издирваше и 23-годишния Николай Златков и 15-годишния Александър Макулев.
Телата на тримата бяха открити в кемпер близо до връх Околчица във Врачанския балкан. По-късно от прокуратурата дадоха обширен брифинг, на който бяха показани кадри преди трагедията. Установено е било още, че във въпросната хижа „Петрохан“ е имало религиозна литература. blitz.bg
България
Нямат край! Диана Русинова алармира за нова тежка катастрофа на АМ „Хемус“ Снимки
По думите ѝ бус е ударил лек автомобил, който по непотвърдена информация е потеглял от аварийната лента.
„Това е поредната подобна катастрофа за по-малко от две седмици“, пише Русинова във фейсбук профила си.

„Маркировката трябва спешно да се възстанови“
Експертът по пътна безопасност настоява в спешен порядък да бъде възстановена пътната маркировка, така че ясно да се различават активната и аварийната лента.
Според нея липсата на достатъчно добра видимост и обозначения създава допълнителен риск за водачите, особено в участъци с интензивен трафик.
„Аварийната лента не е тоалетна и място за почивка“
Русинова отправи и остро предупреждение към шофьорите относно неправилното използване на лентата за принудително спиране.
„Аварийната лента се използва само при настъпила значителна авария, като превозното средство трябва да бъде обезопасено със светлоотразителен триъгълник до пристигането на пътна помощ“, подчерта още тя.
По думите ѝ много водачи продължават да използват аварийната лента за почивка, кратък престой или дори за слизане „за малко“, без да осъзнават колко опасно е това.
„Лентата за принудително спиране не е място за почивка, разходка или тоалетна. Всяко спиране е риск и може да се превърне в инцидент с фатални последици“, предупреждава още Русинова.
БЛИЦ припомня, че само преди броени дни АМ „Хемус“ отново се случи тежък инцидент, след като автобус на Юнион Ивкони се вряза в камион край входа на София. При катастрофата загина 73-годишен мъж, а 16 души пострадаха, сред тях и дете.
Тогава проверките показаха десетки нарушения в досиетата на двамата шофьори, а случаят предизвика нова вълна от въпроси за безопасността по магистралата, контрола и състоянието на тежкотоварния и автобусния транспорт у нас. Blitz.bg
България
Мрежата гърми: Проф. Николай Витанов ли стана заместник-министър на образованието
Професор Николай Витанов побърза да опровергае спекулациите, че е назначен за заместник-министър на образованието и науката. Слуховете тръгнаха, след като във вторник със заповед на министър-председателя Румен Радев бяха назначени шестима нови министри в три министерства.
Един от избраните за авторитетната длъжност е със същите първо име и фамилия като известния математик.
Затова много хора в социалните мрежи останаха с впечатление, че именно той ще започна работа в министерството.
„Уважаеми приятели,
не са ме назначили за заместник-министър на образованието и науката. Назначен е академик Николай Витанов от Софийския университет и това не съм аз“, написа на личната си страница във Фейсбук Витанов.
Коментарите под поста не закъсняха, като хората се разединиха. Едните са на мнение, че професорът ще бъде много полезен, ако бъде на този пост. Друг пък мислят, че е по-добре, ако Витанов си остане като анализатор и математик.
Кой е назначеният за заместник-министър на образованието и науката
Академик Николай Витанов е бил заместник-ректор на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ по научноизследователска и научна проектна дейност (2015-2023 г.), както и заместник-декан (2011-2015 г.) на Физическия факултет. Член е на Академичния съвет на Софийския университет от 2011 г.
Основните му научни интереси са в областта на квантовите технологии. Специализирал е и е бил поканен професор в университети във Великобритания, Германия, Франция, Италия, Финландия и Дания.
Акад. Витанов има над 250 публикации в реномирани списания с висок импакт фактор с около 12 000 цитирания, с Хирш индекс 52.
В Станфордската класация на учените в света е поставен в топ-200 в област „Обща физика“. Ръководил е 10 проекта по Рамковите програми на Европейския съюз и 5 големи национални проекта.

Академик Николай Витанов
Новите назначения на Румен Радев
БЛИЦ припомня, че в Министерството на образованието и науката поста заместник-министър поемат Николай Витанов Витанов и Таня Ралчева Панчева.
В Министерството на земеделието и храните са назначени трима нови заместник-министри – Красимир Младенов Чакъров, Крум Владимиров Неделков и Янислав Дамянов Янчев.
Цвета Жекова Тимева е назначена за заместник-министър на транспорта и съобщенията. Блиц
-
България1 седмица agoДжипи: Няма друга страна като България, в която пациентът да може да се обажда на лекаря си по телефона
-
Made in BG1 седмица agoВдовицата на Боби Михайлов показа перфектна форма в Италия (СНИМКИ)
-
България1 седмица agoИздирват 34-годишна жена, изчезнала докато разхожда кучето си в София
-
Здраве5 дни agoГолеми промени, свързани с ходенето при личния лекар
-
Made in BG1 седмица agoДара промени песента за „Евровизия“
-
Любопитно1 седмица agoХороскоп за 7 май: На Водолеите ще им е широко около врата, но на Овните светът ще им се види тесен
-
Любопитноедин ден agoХороскоп за 15 май: Водолеите ще извадят асо от ръкава, а Лъвовете ще сложат картите на масата
-
България1 седмица agoСКАНДАЛ! Делян Пеевски отново се настани в кабинета на Тодор Живков в Бастиона на Партийния дом!
