България
Бау-бау на немски срещу България
Лято е и жегата в София е принудила дори уличните кучета да търсят прохлада. В сенките на политическото задкулисие обаче едни други същества – представители на двуногите, но често оприличавани на улични кучета (заради корупционния си уклон и желанието да гонят държавния кокал до последно), са намерили сенчест начин да излязат на светло.
Ако на плажа, докато скучаете, сте попаднали на новината, че австрийското издание „Дер Щандарт“ пак е плюло по лидера на ДПС и председател на ПГ ДПС-Ново начало Делян Пеевски и България в цялост, можете да продължите да скролвате надолу. В тази статия, вяло препечатана от няколко соросоидни медии у нас, няма да прочете нито нещо интересно, нито нещо, стъпващо на факти. Посред август хората на коалицията на „Пуделите и пачките“, както станаха известни от ПП-ДБ заради аферата с контрабандния канал на Никола Николов-Паскал, са решили да претоплят стари фалшиви новини, плащайки вероятно сериозни цифри за тази вкиснала се с времето боза.
Материалът от авторката Аделхайд Вьолфл (и друг път ползвана от пропагандния център на ПП) е написан буквално в противовес на всички журналистически и морални норми – едностранчив, без да се проверяват поднесените в него твърдения (повечето откроветти клевети и манипулации) и без дори авторът да се замисли да попита българските институции какво се случва у нас. Между другото – в Германия ако някой се опита да публикува подобна статия на тема германските институции, ще срещне сериозен държавен отпор. Не заради цензура, а защото немците много държат на правилата, особено когато става въпрос за тяхната държава. Така е и в Австрия, където е позициониран „Дер Щандарт“. Но явно спазването на журналистическата етика не се прилага, когато става дума за България.
Затова всички, които са загубили 10 минути от времето си да прочетат статията на „Дер Щандарт“, са наясно, че тя най-вероятно въобще не е писана в Австрия, а по-скоро е продукт на „творчески колектив“ в София и пратена за печат във Виена. Кои са авторите на материала ли? Те не се крият – в статията четем името на компрометирания бивш премиер Николай Денков. Той много удобно разказва как ПП били отказали да „делят на три“ постовете в държавата с ГЕРБ и ДПС, но тактично премълчава, че са се опитали да „делкат“ кадровите назначения на две с ГЕРБ, а Пеевски ги поряза, защото поиска да се прилага закона и да се изберат най-добрите, а не „нашите хора“ за тези високи държавни постове. Пропуска в разказа си и свидните моменти от сглобката, в които пишел любовни СМС-и на Пеевски, докато други от колегите му ходели да пият „мазно турско кафе“ в скута на лидера на ДПС.
Сред авторите можем да допълним и името на дъщерята на банкера – беглец Цветан Василев – Радосвета. Последната е представена в статията като „експертът по правосъдие“, но някак тактично е пропуснато да се спомене, че преди да „залюби“ закона във всичките му форми, Василева беше обявена заедно с баща си за издирване от Интерпол заради семейната си обвързаност с аферата „КТБ“, в която потънаха близо 5 млрд. лв. на български граждани, фирми и дори на самата държава.
Всъщност под мотото „Корупцията ни е скъпа, държавността – не“ представителите на „Продължаваме промяната“ се гушкат с банкера Василев вече за пореден път. Да не забравяме, че преди няколко години организираха чудно фиаско в Народното събрание като нарушиха закона и дадоха трибуна на беглеца от правосъдието да разпръсква лъжите си пред медии и депутати. Е сега, вече не се гнусят дори да се хванат под ръка с него, стига да се пробват заедно да омажат с клевети държавността у нас, а и общия си враг – Делян Пеевски.
Впрочем, добре е да припомним, че връзките на Василев с „Дер Щандарт“ са печално известни от преди повече от 10 години. Помним аферата през 2014 г., повод за която бе друга публикация в „Дер Щандарт“, в която Василев разпространяваше откровени лъжи – че е бил заплашван с убийство от Пеевски и е получил заканителен есемес от него. Според вестника имало и заповед на виенската полиция за арест на депутата от ДПС – твърдение, което официално бе отречено от МВР и прокуратурата.
Още тогава се коментираше как Василев се е хвалил, че плаща по 15 000 евро на месец на журналиста от „Дер Щандарт“ Маркус Бернат, както и на полицейския шеф Гайгер да прокарват личните му и бизнес интереси.
„Тези лица са на заплата при него и в момента устройват пошъл турски сериал, набеждавайки ме в заговор за убийство. А истината е, че „Убиецът казва: дръжте убиеца“! Нека българската прокуратура, в чиято компетентност вярвам, провери има ли сговор и зависимости между тях и ако е така, нека им поиска сметка за безпрецедентното ми наклеветяване“, поясни преди повече от 10 години Пеевски.
Пак през 2014 г. стана ясно, че мрежата на Цветан Василев от платени „журналисти“ – тролове, захранвани с откраднатите от КТБ пари, освен в България, се е разпростряла и на Запад. Тогава в няколко публикации в същото австрийско издание – „Дер Щандарт“, кореспондентът на вестника от Истанбул Маркус Бернат, пристрастно защитаваше ограбването на трезора от Василев, представяйки финансовия фараон като жертва, вместо като съсипател на четвъртата по големина банка в България, какъвто всъщност е.
Е, явно днес кучета на Василев зад граница пак са активирани да лаят – бау-бау на немски срещу Пеевски. Но всъщност целта им е много по-голяма и това е държавността у нас. Защото ако няма фигура като Пеевски, която да защитава законността (междувпрочем той единствен внесе закон за закриването на Антикорупционната комисия, срещу която уж се борят от ПП), у нас държавата отдавна ще се превърне в разграден двор, в който ще се разхождат безпризорни улични кучета.
Blitz.bg
България
Вътрешният министър: Има нови факти по случая „Петрохан“!
По разследването на случая „Петрохан – Околчица“ има нови факти. Ще ги обобщим и ще ги изложим. Ще работим по този въпрос, очаквам и подробен доклад. Това каза вътрешният министър Иван Демерджиев в кулоарите на парламента.
Той коментира и случая с бомбата, прикрепена към автомобил, в село Говедарци. По думите на министъра този казус е свързан по-скоро с лични отношения, а не за класически тероризъм. Случаят е изяснен, мерки са взети, опасност няма. Тепърва ще се установяват допълнителните данни, посочи още той.
Министърът съобщи информация за още една акция – близо до Перник, където от ГДБОП са задържали сериозно количество нелегални цигари.
Демерджиев коментира и акцията срещу имотните измами. Той посочи, че тези действия тепърва започват, а в страната има много лица, които извършват такива незаконни дейности. 9 души за задържани, има повдигнати обвинения. Министърът обеща, че схемата ще бъде разплетена.
Тя е продължавала много време, щетите са огромни – десетки милиони към момента, а сумата сигурно ще нарасне.
Демерджиев призова хората да подават сигнали.
Той беше категоричен, че линията на противодействие на корупцията ще бъде водеща в работата на кабинета.
Демерджиев каза още, че не планира да прави промени в регионалните дирекции преди да се е запознал с работата на всяка една и с резултатите. Ще бъдат поставени задачи и когато стане ясно как се изпълняват те, ще се прецени дали ще правят промени.
По отношение на използването на охрана Демерджиев каза, че „условията за ползването и снемането на охрана ще бъдат еднакви за всички”.
Трагедиите на Петрохан и Околчица
Припомняме, че както БЛИЦ писа, трима мъже бяха открити убити край хижа в района на прохода Петрохан – Ивайло Иванов, Дечо Василев и Пламен Статев. Стана ясно, че е имало връзки на жертвите с неправителствена организация. Мъжете са свързвани с НПО, регистрирано през 2022 г., което е действало в защитени територии и е подавало сигнали за нарушения.
Организацията е подписала рамков меморандум за сътрудничество с Министерството на околната среда и водите, когато министър е бил Борислав Сандов.
След убийството Ивайло Калушев бе обявен за издирване, като се считаше за ключов човек, свързан с трагедията. Според разследващи той е изпратил съобщение на майка си преди случая, в което моли за прошка и твърди, че чутото за него не е вярно. Освен него полицията издирваше и 23-годишния Николай Златков и 15-годишния Александър Макулев.
Телата на тримата бяха открити в кемпер близо до връх Околчица във Врачанския балкан. По-късно от прокуратурата дадоха обширен брифинг, на който бяха показани кадри преди трагедията. Установено е било още, че във въпросната хижа „Петрохан“ е имало религиозна литература. blitz.bg
България
Нямат край! Диана Русинова алармира за нова тежка катастрофа на АМ „Хемус“ Снимки
По думите ѝ бус е ударил лек автомобил, който по непотвърдена информация е потеглял от аварийната лента.
„Това е поредната подобна катастрофа за по-малко от две седмици“, пише Русинова във фейсбук профила си.

„Маркировката трябва спешно да се възстанови“
Експертът по пътна безопасност настоява в спешен порядък да бъде възстановена пътната маркировка, така че ясно да се различават активната и аварийната лента.
Според нея липсата на достатъчно добра видимост и обозначения създава допълнителен риск за водачите, особено в участъци с интензивен трафик.
„Аварийната лента не е тоалетна и място за почивка“
Русинова отправи и остро предупреждение към шофьорите относно неправилното използване на лентата за принудително спиране.
„Аварийната лента се използва само при настъпила значителна авария, като превозното средство трябва да бъде обезопасено със светлоотразителен триъгълник до пристигането на пътна помощ“, подчерта още тя.
По думите ѝ много водачи продължават да използват аварийната лента за почивка, кратък престой или дори за слизане „за малко“, без да осъзнават колко опасно е това.
„Лентата за принудително спиране не е място за почивка, разходка или тоалетна. Всяко спиране е риск и може да се превърне в инцидент с фатални последици“, предупреждава още Русинова.
БЛИЦ припомня, че само преди броени дни АМ „Хемус“ отново се случи тежък инцидент, след като автобус на Юнион Ивкони се вряза в камион край входа на София. При катастрофата загина 73-годишен мъж, а 16 души пострадаха, сред тях и дете.
Тогава проверките показаха десетки нарушения в досиетата на двамата шофьори, а случаят предизвика нова вълна от въпроси за безопасността по магистралата, контрола и състоянието на тежкотоварния и автобусния транспорт у нас. Blitz.bg
България
Мрежата гърми: Проф. Николай Витанов ли стана заместник-министър на образованието
Професор Николай Витанов побърза да опровергае спекулациите, че е назначен за заместник-министър на образованието и науката. Слуховете тръгнаха, след като във вторник със заповед на министър-председателя Румен Радев бяха назначени шестима нови министри в три министерства.
Един от избраните за авторитетната длъжност е със същите първо име и фамилия като известния математик.
Затова много хора в социалните мрежи останаха с впечатление, че именно той ще започна работа в министерството.
„Уважаеми приятели,
не са ме назначили за заместник-министър на образованието и науката. Назначен е академик Николай Витанов от Софийския университет и това не съм аз“, написа на личната си страница във Фейсбук Витанов.
Коментарите под поста не закъсняха, като хората се разединиха. Едните са на мнение, че професорът ще бъде много полезен, ако бъде на този пост. Друг пък мислят, че е по-добре, ако Витанов си остане като анализатор и математик.
Кой е назначеният за заместник-министър на образованието и науката
Академик Николай Витанов е бил заместник-ректор на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ по научноизследователска и научна проектна дейност (2015-2023 г.), както и заместник-декан (2011-2015 г.) на Физическия факултет. Член е на Академичния съвет на Софийския университет от 2011 г.
Основните му научни интереси са в областта на квантовите технологии. Специализирал е и е бил поканен професор в университети във Великобритания, Германия, Франция, Италия, Финландия и Дания.
Акад. Витанов има над 250 публикации в реномирани списания с висок импакт фактор с около 12 000 цитирания, с Хирш индекс 52.
В Станфордската класация на учените в света е поставен в топ-200 в област „Обща физика“. Ръководил е 10 проекта по Рамковите програми на Европейския съюз и 5 големи национални проекта.

Академик Николай Витанов
Новите назначения на Румен Радев
БЛИЦ припомня, че в Министерството на образованието и науката поста заместник-министър поемат Николай Витанов Витанов и Таня Ралчева Панчева.
В Министерството на земеделието и храните са назначени трима нови заместник-министри – Красимир Младенов Чакъров, Крум Владимиров Неделков и Янислав Дамянов Янчев.
Цвета Жекова Тимева е назначена за заместник-министър на транспорта и съобщенията. Блиц
-
България7 дни agoДжипи: Няма друга страна като България, в която пациентът да може да се обажда на лекаря си по телефона
-
Made in BG1 седмица agoВдовицата на Боби Михайлов показа перфектна форма в Италия (СНИМКИ)
-
България1 седмица agoИздирват 34-годишна жена, изчезнала докато разхожда кучето си в София
-
Здраве4 дни agoГолеми промени, свързани с ходенето при личния лекар
-
Made in BG1 седмица agoДара промени песента за „Евровизия“
-
Любопитно1 седмица agoХороскоп за 7 май: На Водолеите ще им е широко около врата, но на Овните светът ще им се види тесен
-
Любопитно21 часа agoХороскоп за 15 май: Водолеите ще извадят асо от ръкава, а Лъвовете ще сложат картите на масата
-
Любопитно1 седмица agoЗа първи път! Ето я колоритната майка на Коцето – голяма свежарка е!
