Свържете се с нас

България

Дни преди да заколи баба си Виолета Донева, 18-г. Ивет превъртяла и с нож в ръка…

Published

on

Зловещ сън провокирал 18-годишната Ивет Стайкова да заколи зверски баба си – голямата актриса Виолета Донева, преди година. Това става ясно от показания, дадени в хода да разследването на случая от кървавия 19 октомври 2022 г.

Делото в Софийския градски съд стартира преди месец, а първи проговориха в залата приятелят и бащата на момичето, пише „Телеграф“.

В края на миналия септември Ивет паднала от високо и ударила лошо главата си. Девойката била употребила коктейл от амфетамин, ксанакс и други хапове.

Още преди да се удари лошо била водена по психиатрии, но след този случай състоянието й рязко се влошило и поведението й тотално се променило. Започнала да говори за сънища, от които трябвало да се пробуди и да свързва близките си с определени емоции.

Омраза

Често говорила с омраза за баба си Виолета. Възрастната актриса знаела, че употребява наркотици и се опитвала да я спре. Имало случаи, когато бабата откривала някоя доза в дрехите й и я криела, което водело до страхотни скандали.

Няколко дни преди да посегне на Виолета Ивет нападнала с нож и приятеля си, с когото били разделени. От показанията му се разбира, че тогава видял, че Ивет има в чантата си сатър и нож.

В съда ще стане ясно още, че тя е лежала в психиатрични болници, била е и наркозависима от 4 години.

Започнала е да употребява марихуана на 14 години, а след това хероин, амфетамини, екстази и всевъзможни синтетични наркотици. Била ученичка в столичното 76-о ОУ „Уилям Сароян“, но е изключена заради множество отсъствия.

Бъркотия

От последните й публикации в социалните мрежи се разбира, че очевидно младата девойка има сериозни психически отклонения и е силно повлияна от наркотиците. Сред писанията й се срещат реплики като: “Легализирайте хероина, не на даскалото!”, или „Светът около мен е бъркотия“; „Мъртва съм отвътре“; “Не знам къде съм и какво правя“. А под публикациите й пишат, че е „Луда наркоманка”; “Има нещо сатанинско в теб“, на което тя не опонира.

От първоначалните заключения на психиатричната й експертиза се изяснява, че Ивет е била емоционално нестабилна, често страдаща от поведенчески разстройства, които се дължали на продължителната употреба на тежки наркотици. Експертите са категорични, че дрогата е повлияла до голяма степен на възприятията, мисленето, емоциите, интелекта и паметта й.

От психиатричната болница към затвора в Ловеч, където Ивет е пратена на 22 октомври – няколко дни след убийството на баба си, заключенията на експертизата са – разстройство вследствие на употреба на канабоиди – синдром на зависимост.

Изтребление

Кървавата баня се разиграва между 19.30 часа на 19 октомври и 5 часа на 20 октомври. Според разследващите в тези часове вероятно спящата преди това Ивет се пробужда и напада баба си Виолета в банята. Атакува я в гръб с 12-сантиметров нож, взет от кухнята. Часове по-рано двете имат поредния скандал заради наркотици, който е дочут от съседите в блока в столичния квартал „Изток“.

Ивет ръга баба си в главата, шията, лявото рамо, предната и задната част на гръдния кош и лицето. Нанася общо 54 удара с ножа, като шест от тях са фатални, засягат жизненоважни органи. Актрисата е била жива до последно, твърдят патоанатомите. Издъхнала е бавно от раните си, а през това време, малко след 5 часа сутринта, внучка й напуска жилището.

Трупът на актрисата е намерен на 22 октомври, след като нейни приятелки се обаждат на сина й – режисьора Иво Стайков, бащата на Ивет, че нямат връзка от дни с Виолета.

Следи

Следите на Ивет също се губят от няколко дни. След като напуснала апартамента на баба си, тя се е мотаела неясно колко време из София, след което стигнала до Централна гара и се качила на първия влак – пътуващ в посока Пловдив. Нямала билет и се спречкала с кондуктора. Свалена е на гара Септември, а състоянието й било такова, че от гарата извикали линейка. Дошла и полиция. Момичето било изключително нервно и агресивно, което наложило настаняването й в психиатрията в Пазарджик.

При приемането й е направен тест за наркотици, който показал положително съдържание на тетрахидроканабиноиди, става ясно по делото. Преди това има и данни от психиатрията на Сточна гара в София, където Ивет е била регистрирана, а тестовете й за наличие на наркотици отчели употребата на амфетамини.

Въпреки данните за психически отклонения от заключенията на назначените в хода на досъдебното производство тройна и петорна комплексни съдебнопсихиатрични и психологични експертизи се установява, че Ивет Стайкова е могла да разбира свойството и значението на извършеното и да ръководи постъпките си.

Ден по-рано приятелят й я изгонил

Според обвинителния акт до 18 октомври 2022 г. Ивет Стайкова живеела заедно с приятеля си в „Лозенец“. През този период употребявала всекидневно марихуана, както и периодично други видове наркотици. Проявявала агресия, която провокирала приятеля й да я изгони от жилището. Поради това той разговарял със 79-годишната й баба Виолета Донева.

На 18 октомври завел Ивет в дома на актрисата. Делото продължава по същество с разпит на свидетели.

Още

България

Вътрешният министър: Има нови факти по случая „Петрохан“!

Published

on

По разследването на случая „Петрохан – Околчица“ има нови факти. Ще ги обобщим и ще ги изложим. Ще работим по този въпрос, очаквам и подробен доклад. Това каза вътрешният министър Иван Демерджиев в кулоарите на парламента.

Той коментира и случая с бомбата, прикрепена към автомобил, в село Говедарци. По думите на министъра този казус е свързан по-скоро с лични отношения, а не за класически тероризъм. Случаят е изяснен, мерки са взети, опасност няма. Тепърва ще се установяват допълнителните данни, посочи още той.

Министърът съобщи информация за още една акция – близо до Перник, където от ГДБОП са задържали сериозно количество нелегални цигари.

Демерджиев коментира и акцията срещу имотните измами. Той посочи, че тези действия тепърва започват, а в страната има много лица, които извършват такива незаконни дейности. 9 души за задържани, има повдигнати обвинения. Министърът обеща, че схемата ще бъде разплетена.

Тя е продължавала много време, щетите са огромни – десетки милиони към момента, а сумата сигурно ще нарасне.

Демерджиев призова хората да подават сигнали.

Той беше категоричен, че линията на противодействие на корупцията ще бъде водеща в работата на кабинета.

Демерджиев каза още, че не планира да прави промени в регионалните дирекции преди да се е запознал с работата на всяка една и с резултатите. Ще бъдат поставени задачи и когато стане ясно как се изпълняват те, ще се прецени дали ще правят промени.

По отношение на използването на охрана Демерджиев каза, че „условията за ползването и снемането на охрана ще бъдат еднакви за всички”.

Трагедиите на Петрохан и Околчица

Припомняме, че както БЛИЦ писа, трима мъже бяха открити убити край хижа в района на прохода Петрохан – Ивайло Иванов, Дечо Василев и Пламен Статев. Стана ясно, че е имало връзки на жертвите с неправителствена организация. Мъжете са свързвани с НПО, регистрирано през 2022 г., което е действало в защитени територии и е подавало сигнали за нарушения.

Организацията е подписала рамков меморандум за сътрудничество с Министерството на околната среда и водите, когато министър е бил Борислав Сандов. 

След убийството Ивайло Калушев бе обявен за издирване, като се считаше за ключов човек, свързан с трагедията. Според разследващи той е изпратил съобщение на майка си преди случая, в което моли за прошка и твърди, че чутото за него не е вярно. Освен него полицията издирваше и 23-годишния Николай Златков и 15-годишния Александър Макулев. 

Телата на тримата бяха открити в кемпер близо до връх Околчица във Врачанския балкан. По-късно от прокуратурата дадоха обширен брифинг, на който бяха показани кадри преди трагедията. Установено е било още, че във въпросната хижа „Петрохан“ е имало религиозна литература. blitz.bg

Още

България

Нямат край! Диана Русинова алармира за нова тежка катастрофа на АМ „Хемус“ Снимки

Published

on

По думите ѝ бус е ударил лек автомобил, който по непотвърдена информация е потеглял от аварийната лента.

„Това е поредната подобна катастрофа за по-малко от две седмици“, пише Русинова във фейсбук профила си.

„Маркировката трябва спешно да се възстанови“

Експертът по пътна безопасност настоява в спешен порядък да бъде възстановена пътната маркировка, така че ясно да се различават активната и аварийната лента.

Според нея липсата на достатъчно добра видимост и обозначения създава допълнителен риск за водачите, особено в участъци с интензивен трафик.

„Аварийната лента не е тоалетна и място за почивка“

Русинова отправи и остро предупреждение към шофьорите относно неправилното използване на лентата за принудително спиране.

„Аварийната лента се използва само при настъпила значителна авария, като превозното средство трябва да бъде обезопасено със светлоотразителен триъгълник до пристигането на пътна помощ“, подчерта още тя.

По думите ѝ много водачи продължават да използват аварийната лента за почивка, кратък престой или дори за слизане „за малко“, без да осъзнават колко опасно е това.

„Лентата за принудително спиране не е място за почивка, разходка или тоалетна. Всяко спиране е риск и може да се превърне в инцидент с фатални последици“, предупреждава още Русинова.

БЛИЦ припомня, че само преди броени дни АМ „Хемус“ отново се случи тежък инцидент, след като автобус на Юнион Ивкони се вряза в камион край входа на София. При катастрофата загина 73-годишен мъж, а 16 души пострадаха, сред тях и дете.

Тогава проверките показаха десетки нарушения в досиетата на двамата шофьори, а случаят предизвика нова вълна от въпроси за безопасността по магистралата, контрола и състоянието на тежкотоварния и автобусния транспорт у нас. Blitz.bg

Още

България

Мрежата гърми: Проф. Николай Витанов ли стана заместник-министър на образованието

Published

on

Професор Николай Витанов побърза да опровергае спекулациите, че е назначен за заместник-министър на образованието и науката. Слуховете тръгнаха, след като във вторник със заповед на министър-председателя Румен Радев бяха назначени шестима нови министри в три министерства.

Един от избраните за авторитетната длъжност е със същите първо име и фамилия като известния математик.

Затова много хора в социалните мрежи останаха с впечатление, че именно той ще започна работа в министерството.

„Уважаеми приятели,

не са ме назначили за заместник-министър на образованието и науката. Назначен е академик Николай Витанов от Софийския университет и това не съм аз“, написа на личната си страница във Фейсбук Витанов.

Коментарите под поста не закъсняха, като хората се разединиха. Едните са на мнение, че професорът ще бъде много полезен, ако бъде на този пост. Друг пък мислят, че е по-добре, ако Витанов си остане като анализатор и математик.

Кой е назначеният за заместник-министър на образованието и науката

Академик Николай Витанов е бил заместник-ректор на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ по научноизследователска и научна проектна дейност (2015-2023 г.), както и заместник-декан (2011-2015 г.) на Физическия факултет. Член е на Академичния съвет на Софийския университет от 2011 г.

Основните му научни интереси са в областта на квантовите технологии. Специализирал е и е бил поканен професор в университети във Великобритания, Германия, Франция, Италия, Финландия и Дания.

Акад. Витанов има над 250 публикации в реномирани списания с висок импакт фактор с около 12 000 цитирания, с Хирш индекс 52.

В Станфордската класация на учените в света е поставен в топ-200 в област „Обща физика“. Ръководил е 10 проекта по Рамковите програми на Европейския съюз и 5 големи национални проекта.

Академик Николай Витанов

Новите назначения на Румен Радев

БЛИЦ припомня, че в Министерството на образованието и науката поста заместник-министър поемат Николай Витанов Витанов и Таня Ралчева Панчева.

В Министерството на земеделието и храните са назначени трима нови заместник-министри – Красимир Младенов Чакъров, Крум Владимиров Неделков и Янислав Дамянов Янчев.

Цвета Жекова Тимева е назначена за заместник-министър на транспорта и съобщенията. Блиц

Още
Реклама

Интересни

Made in BG14 часа ago

Евгени Генчев натри носа на Славена Вътова. Победителят в “Хелс Китчън” с първи дума след финала

В тежка битка на финала един срещу друг се оказаха пианистът Евгени Генчев и Славена Вътова. Е, изглежда, че по-добрият...

Made in BG14 часа ago

ДесиСлава: Заживях на село, садя си краставици! (Вижте защо избра този живот)

Популярната певица с ангелски глас ДесиСлава е родена през 1979 г. в Раднево, а с музика започва да се занимава...

Made in BG14 часа ago

Ето я жената до победителя в Hell’s Kitchen Денисиньо: Айсен ме записа, не подозирах!

Денисиньо и половинката му Айсен гостуваха в „На кафе“, където споделиха любопитни подробности за любовната си история, участието му в...

България15 часа ago

Вътрешният министър: Има нови факти по случая „Петрохан“!

По разследването на случая „Петрохан – Околчица“ има нови факти. Ще ги обобщим и ще ги изложим. Ще работим по...

България16 часа ago

Нямат край! Диана Русинова алармира за нова тежка катастрофа на АМ „Хемус“ Снимки

По думите ѝ бус е ударил лек автомобил, който по непотвърдена информация е потеглял от аварийната лента. „Това е поредната...

България16 часа ago

Мрежата гърми: Проф. Николай Витанов ли стана заместник-министър на образованието

Професор Николай Витанов побърза да опровергае спекулациите, че е назначен за заместник-министър на образованието и науката. Слуховете тръгнаха, след като във...

Made in BG17 часа ago

Дара с първи думи след грандиозния успех, каза какво чудо е Евровизия

„Не мога да повярвам. Обичам да съм на сцената и обичам чувството, което изпитах по време на изпълнението“, заяви DARA...

Made in BG21 часа ago

Валерия от „Ергенът” става в 4,30 всяка сутрин заради Ваньо Алексиев

Връзката между риалити звездата Валерия Георгиева и бизнесмена Ваньо Алексиев продължава да бъде доста коментирана в светските среди. Повече от...

Здраве21 часа ago

Доктор съм, на 92 години съм, а сърцето и червата ми работят като часовник, защото пия тази напитка всяка сутрин

Трудно е човек да повярва, че е на 92 години. Гласът му е спокоен и уверен, стойката изправена, а погледът...

Made in BG21 часа ago

Съпругата ми ме влачеше до леглото: Стилиян Петров с покъртителна изповед за битката с левкемията

Бившият капитан на националния отбор по футбол Стилиян Петров направи разтърсваща изповед за най-тежката битка в живота си — тази...

Made in BG22 часа ago

Денисиньо спечели Hell’s Kitchen

Превърналият се в любимец на публиката Денис Морейра – Денисиньo е победителят в осмия сезон на Hell’s Kitchen. Бразилецът впечатли...

Made in BG22 часа ago

Дара е на финал на „Евровизия“

След страхотно представяне тази вечер, Дара си осигури участие във финалния етап на „Евровизия“. Това стана ясно пред минути след края...

България22 часа ago

Цените за БГ плажа са готови: 5 евро чадър, 5 евро шезлонг

Подготовката на плажовете по Южното Черноморие за летния сезон вече започна. Част от ивиците трудно възстановяват щетите след проливните дъждове...

Любопитно23 часа ago

Това е последното кътче на България: селото, което целува морето

В най-южната точка на българското Черноморие се крие едно от най-магичните и спокойни места у нас – Резово. Малкото странджанско...

Българияедин ден ago

15 май: Какъв църковен празник е, какво трябва и не трябва да се прави

Според църковния календар, на 15 май църквата почита преподобни Пахомий Велики и Преп. Ахилий, еп. Лариски. Ето какви са традициите...

Любопитноедин ден ago

Хороскоп за 15 май: Водолеите ще извадят асо от ръкава, а Лъвовете ще сложат картите на масата

Петък  е на хоризонта пред нас. Това означава, че тази първа пълна работна седмица на май вече е към своя...

Made in BGедин ден ago

Леле, кога порасна и тя! Дъщерята на Алекс Сърчаджиева ѝ доведе кандидат-зет

Дъщерята на Алекс Сърчаджиева и Иван Ласкин преживява първата си любов 15-годишната София Ласкин, дъщеря на Алекс Сърчаджиева и покойния...

Made in BGедин ден ago

Арестуваха бившият на Мара Отварачката – Миро Дзвера (подробности)

Бившият мъж на фолк певицата Мария и настоящ тъпкач на Моника Валериева е задържан с дрога! Униформените спрели Мирослав Соколов, по-известен...

Made in BGедин ден ago

Невиждан обрат в Ергенът! Връщат спешно Стоян в имението от Турция заради Илияна

Прецедент в „Ергенът“: Стоян се връща в Шри Ланка след решението на Илияна Зрителите на „Ергенът“ ще станат свидетели на...

България2 дни ago

40-годишен баща на две деца загина в катастрофа край Баня

Кадър Фб 40-годишният Димитър Ангелов от карловското сезо Бегунци е загиналият военен в катастрофата снощи. Мъжът е пътувал в посока...

Реклама

Trending