България
Малка п**ка зад голям двигател, или защо мрем при катастрофи
Не се качвайте в колите на комплексарите, не им обръщайте внимание, спазвайте правилата и възпитавайте децата на това
МАЛКАТА п**ка зад големия двигател. Над 50% от убитите на пътя са жертви на тази комбинация. Тя е като сух и къс фитил на мощна бомба. Както и да се променят законите, малката пишка винаги ще иска да е голяма. И понеже това е невъзможно, ще избива комплексите си, като сяда зад мощния двигател. И поне за миг ще заживее с илюзията, че е значима, като натиска газта до дупка. По-точно до първата по-дълбока дупка в асфалта, която ще я изхвърли от пътя и ще се забие в някое дърво. Или до първата кола в насрещното зад острия завой. Жалко за човека с малката п**ка, големите комплекси и мощния двигател.
Още по-жалко за тези, които се возят в колата му.
Из бюлетина на МВР: “Момче и момиче загинаха при тежък пътен инцидент. Сигналът е подаден тази сутрин, около 1,50 часа. На изхода от с. Стефаново в посока Радомир лек автомобил “Фолксваген Пасат”, управляван от 18-годишен младеж, самокатастрофирал в крайпътно дърво. От удара на място са загинали водачът и 16-годишно момиче от Перник.” Това съобщение може да се прочете през ден – два в полицейските сводки. Различни са само населените места, годините на жертвите и евентуално промилите алкохол в кръвта на шофьора. Малката пишка зад големия двигател не снове само между селските пътища. Всички сме ги виждали, особено по оживените кръстовища около моловете. Старичко, очукано, но лъснато возило с тъмни стъкла, свалени наполовина. Отвътре се носи смрад на люта чалга, която оглася района. И басите! Важни са басите!
Картинката става пълна, ако на светофара или пред мола са се събрали девойки.
Тогава малката пишка втвърдява десния крак и потегля още между червения и жълтия сигнал. Първа до дупка, да се чуе прекъсвачът. Задницата на старата тунингована бричка поднася на завоя, гумите свистят. Малката пишка се оттегля, изпълнена с гордост, без да чуе подигравките на красавиците, които е искал да впечатли, защото смехът им е заглушен от големия двигател. “Тъпак”, “Селяндур”, “Комплексар”. Това би чул шофьорът. Него глобите не го плашат. Не се интересува от промените в закона. Няма какво да го спре, дори преди седмица да са му взели книжката. Важното е, че като лети между две села или по столичния булевард, някой може би ще си каже: “Лелеййй, какъв гъзар! Тоя цепи мрака, бахти изрода”. Въпрос на манталитет. Откъде малката пишка да знае, че предизвиква само съжаление и насмешки?
Тя се чувства добре зад големия двигател.
Краката от двете ѝ страни, които натискат яко газ и спирачка, крият интелектуални липси и сексуални комплекси. Това поведение не може да се коригира с контролни мерки, наказания и промени в закони. 560 убити по пътищата от началото на 2016 г. След Нова година пак ще правим тъжни равносметки и ще отчитаме ръст на загиналите в сравнение с минали години. Изводът отново ще бъде, че повечето от инцидентите със смърт на пътя са заради превишена скорост. И тук няма защо да обвиняваме служителите на Пътна полиция. Малките пишки са повече от униформените със стоп палки.
Грях ми на душата, но и депутатите не са виновни.
Правят каквото трябва и слушат експертите. Все пак нямат далавера от смъртността по пътищата. Каквото и да направят, пак няма да има ефект. Ситуацията изглежда обречена. Но все пак можем да се предпазим от комплексарите на пътя. Първо – като не им обръщаме внимание. Второ – като спазваме правилата. Трето – като не се качваме в колите им. Четвърто, и най-важно – като възпитаваме децата си за истинските ценности в живота. За да не станат като малките пишки или техни жертви. В тази връзка винаги си спомням за случка отпреди години. С мой приятел, иначе добро момче, се движим по голям булевард в София.
Той шофира купеното си наскоро БМВ, което е минало поне през 5-има собственици.
Сам си го купил, иначе баща му дал парите. На булеварда има зелена вълна. Тръгваме на червено в началото на трасето. Пред нас – червена лада. Самара или 5-ица, не помня. Шофьорът потегля плавно и достига 50 км/ч. Спътникът ми се дразни. Иска да е по-напред. “Аз сега тоа че го изпреварим”, казва нервно, говорейки за себе си в множествено число. Връща на втора, газ, трета, четвърта, стига до 90 км/ч. На следващия светофар забива спирачки, защото е червено. Още преди да е потеглил, в дясната лента го задминава същата лада, която е изпреварил. Без да спира. С 50.
Нашият е още по-бесен.
Мръсна газ, прекъсвачи. Успя за втори път да изпревари ладата, като, изравнявайки се с нея дори наду клаксона. Шофьорът на соцвозилото, възрастен побелял мъж, поне на 70 г., дори не се обърна. Продължи да поддържа 50 км/ч. На следващия светофар отново мина на зелено, и отново се озова пред БВМ-то, в което се возим. И така няколко пъти. В края на зелената вълна победител се оказа този, който спазва правилата. „Пич, току-що изгори 5 литра нафта за 5 километра и скъси живота на спирачните дискове с година”, казвам му накрая с надеждата, че тези аргументи ще го подтикнат към размисъл. Соча ладата, която се отдалечава напред с 50 км/ч докато ние чакаме за пореден път на червено. Отговор: “Ама как го срязах на първия светофар, а?”. Лесно е да си глупак. Трудно е за околните.
24chasa.bg
България
Вътрешният министър: Има нови факти по случая „Петрохан“!
По разследването на случая „Петрохан – Околчица“ има нови факти. Ще ги обобщим и ще ги изложим. Ще работим по този въпрос, очаквам и подробен доклад. Това каза вътрешният министър Иван Демерджиев в кулоарите на парламента.
Той коментира и случая с бомбата, прикрепена към автомобил, в село Говедарци. По думите на министъра този казус е свързан по-скоро с лични отношения, а не за класически тероризъм. Случаят е изяснен, мерки са взети, опасност няма. Тепърва ще се установяват допълнителните данни, посочи още той.
Министърът съобщи информация за още една акция – близо до Перник, където от ГДБОП са задържали сериозно количество нелегални цигари.
Демерджиев коментира и акцията срещу имотните измами. Той посочи, че тези действия тепърва започват, а в страната има много лица, които извършват такива незаконни дейности. 9 души за задържани, има повдигнати обвинения. Министърът обеща, че схемата ще бъде разплетена.
Тя е продължавала много време, щетите са огромни – десетки милиони към момента, а сумата сигурно ще нарасне.
Демерджиев призова хората да подават сигнали.
Той беше категоричен, че линията на противодействие на корупцията ще бъде водеща в работата на кабинета.
Демерджиев каза още, че не планира да прави промени в регионалните дирекции преди да се е запознал с работата на всяка една и с резултатите. Ще бъдат поставени задачи и когато стане ясно как се изпълняват те, ще се прецени дали ще правят промени.
По отношение на използването на охрана Демерджиев каза, че „условията за ползването и снемането на охрана ще бъдат еднакви за всички”.
Трагедиите на Петрохан и Околчица
Припомняме, че както БЛИЦ писа, трима мъже бяха открити убити край хижа в района на прохода Петрохан – Ивайло Иванов, Дечо Василев и Пламен Статев. Стана ясно, че е имало връзки на жертвите с неправителствена организация. Мъжете са свързвани с НПО, регистрирано през 2022 г., което е действало в защитени територии и е подавало сигнали за нарушения.
Организацията е подписала рамков меморандум за сътрудничество с Министерството на околната среда и водите, когато министър е бил Борислав Сандов.
След убийството Ивайло Калушев бе обявен за издирване, като се считаше за ключов човек, свързан с трагедията. Според разследващи той е изпратил съобщение на майка си преди случая, в което моли за прошка и твърди, че чутото за него не е вярно. Освен него полицията издирваше и 23-годишния Николай Златков и 15-годишния Александър Макулев.
Телата на тримата бяха открити в кемпер близо до връх Околчица във Врачанския балкан. По-късно от прокуратурата дадоха обширен брифинг, на който бяха показани кадри преди трагедията. Установено е било още, че във въпросната хижа „Петрохан“ е имало религиозна литература. blitz.bg
България
Нямат край! Диана Русинова алармира за нова тежка катастрофа на АМ „Хемус“ Снимки
По думите ѝ бус е ударил лек автомобил, който по непотвърдена информация е потеглял от аварийната лента.
„Това е поредната подобна катастрофа за по-малко от две седмици“, пише Русинова във фейсбук профила си.

„Маркировката трябва спешно да се възстанови“
Експертът по пътна безопасност настоява в спешен порядък да бъде възстановена пътната маркировка, така че ясно да се различават активната и аварийната лента.
Според нея липсата на достатъчно добра видимост и обозначения създава допълнителен риск за водачите, особено в участъци с интензивен трафик.
„Аварийната лента не е тоалетна и място за почивка“
Русинова отправи и остро предупреждение към шофьорите относно неправилното използване на лентата за принудително спиране.
„Аварийната лента се използва само при настъпила значителна авария, като превозното средство трябва да бъде обезопасено със светлоотразителен триъгълник до пристигането на пътна помощ“, подчерта още тя.
По думите ѝ много водачи продължават да използват аварийната лента за почивка, кратък престой или дори за слизане „за малко“, без да осъзнават колко опасно е това.
„Лентата за принудително спиране не е място за почивка, разходка или тоалетна. Всяко спиране е риск и може да се превърне в инцидент с фатални последици“, предупреждава още Русинова.
БЛИЦ припомня, че само преди броени дни АМ „Хемус“ отново се случи тежък инцидент, след като автобус на Юнион Ивкони се вряза в камион край входа на София. При катастрофата загина 73-годишен мъж, а 16 души пострадаха, сред тях и дете.
Тогава проверките показаха десетки нарушения в досиетата на двамата шофьори, а случаят предизвика нова вълна от въпроси за безопасността по магистралата, контрола и състоянието на тежкотоварния и автобусния транспорт у нас. Blitz.bg
България
Мрежата гърми: Проф. Николай Витанов ли стана заместник-министър на образованието
Професор Николай Витанов побърза да опровергае спекулациите, че е назначен за заместник-министър на образованието и науката. Слуховете тръгнаха, след като във вторник със заповед на министър-председателя Румен Радев бяха назначени шестима нови министри в три министерства.
Един от избраните за авторитетната длъжност е със същите първо име и фамилия като известния математик.
Затова много хора в социалните мрежи останаха с впечатление, че именно той ще започна работа в министерството.
„Уважаеми приятели,
не са ме назначили за заместник-министър на образованието и науката. Назначен е академик Николай Витанов от Софийския университет и това не съм аз“, написа на личната си страница във Фейсбук Витанов.
Коментарите под поста не закъсняха, като хората се разединиха. Едните са на мнение, че професорът ще бъде много полезен, ако бъде на този пост. Друг пък мислят, че е по-добре, ако Витанов си остане като анализатор и математик.
Кой е назначеният за заместник-министър на образованието и науката
Академик Николай Витанов е бил заместник-ректор на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ по научноизследователска и научна проектна дейност (2015-2023 г.), както и заместник-декан (2011-2015 г.) на Физическия факултет. Член е на Академичния съвет на Софийския университет от 2011 г.
Основните му научни интереси са в областта на квантовите технологии. Специализирал е и е бил поканен професор в университети във Великобритания, Германия, Франция, Италия, Финландия и Дания.
Акад. Витанов има над 250 публикации в реномирани списания с висок импакт фактор с около 12 000 цитирания, с Хирш индекс 52.
В Станфордската класация на учените в света е поставен в топ-200 в област „Обща физика“. Ръководил е 10 проекта по Рамковите програми на Европейския съюз и 5 големи национални проекта.

Академик Николай Витанов
Новите назначения на Румен Радев
БЛИЦ припомня, че в Министерството на образованието и науката поста заместник-министър поемат Николай Витанов Витанов и Таня Ралчева Панчева.
В Министерството на земеделието и храните са назначени трима нови заместник-министри – Красимир Младенов Чакъров, Крум Владимиров Неделков и Янислав Дамянов Янчев.
Цвета Жекова Тимева е назначена за заместник-министър на транспорта и съобщенията. Блиц
-
България1 седмица agoДжипи: Няма друга страна като България, в която пациентът да може да се обажда на лекаря си по телефона
-
Made in BG1 седмица agoВдовицата на Боби Михайлов показа перфектна форма в Италия (СНИМКИ)
-
България1 седмица agoИздирват 34-годишна жена, изчезнала докато разхожда кучето си в София
-
Здраве4 дни agoГолеми промени, свързани с ходенето при личния лекар
-
Made in BG1 седмица agoДара промени песента за „Евровизия“
-
Любопитно1 седмица agoХороскоп за 7 май: На Водолеите ще им е широко около врата, но на Овните светът ще им се види тесен
-
Любопитно22 часа agoХороскоп за 15 май: Водолеите ще извадят асо от ръкава, а Лъвовете ще сложат картите на масата
-
Любопитно1 седмица agoЗа първи път! Ето я колоритната майка на Коцето – голяма свежарка е!
