Свържете се с нас

Здраве

Откриват сградата на Дневен център за възрастни с увреждания на 26 март

Published

on

12 семейства на младежи са заявили желание да се възползват от услугата. На 26 – ти март тази година сградата на Дневен център за възрастни с увреждания, живеещи в семейна среда официално ще бъде открита. До момента 12 семейства на младежи са заявили желание те да ползват услугата. Капацитетът е 15 места с 6 човека персонал, включващ социален работник, рехабилитатор, трудотерапевт, медицинска сестра, психолог и логопед при нужда.
 Дневният център за възрастни е предназначен за лица навършили 18 години, които не могат да ползват услугите на Дневен център за деца с увреждания. „При стартирането на Дневния център за деца с увреждания, който бе изпълнен по проект на програма ФАР, една от дейностите беше изготвяне на  регистър относно децата и младежите с увреждания в община Казанлък. Към днешно време продължаваме да актуализираме тези данни от регистъра, според който децата с увреждания и хронични заболявания в нашата община са 222, а младежите са 84. Не всички от тези младежи имат нужда от постоянна грижа и подкрепа, но не са никак малко и тези, които имат реалната нужда да бъдат постоянно подкрепяни и обгрижвани от други хора. При изготвянето на областната стратегия за развитието на социалните услуги, съответно и на общинската такава, тази необходимост от подходяща социална услуга за тази възрастова група – хора с увреждания над 18 години беше констатирана и заложена в стратегията на общината за развитие на социалните услуги за периода 2011 – 2016 г. Планирано е Дневния център за възрастни с увреждания да бъде разкрит до края на 2015 година. В интерес на всички бъдещи клиенти на услугата е добре тя да бъде разкрита колкото се може по-рано, тъй като нуждите нарастват” каза на нарочна пресконференция Веска Мараджиева – директор на Дневен център за деца с увреждания.  Услугата е заложена да бъде разкрита като държавна делегирана дейност, за което трябваше да бъде подготвена подходяща база, която е налице. Общината в партньорство с фондация „Сийдър” изпълни проект към Посолството на САЩ в България на стойност 130 000 долара. По проекта бе извършено реновиране на целия приземен етаж на сградния фонд на Дневния център, беше изграден подстъп за инвалидни колички и бе отворен допълнителен вход, който да бъде самостоятелен за клиентите на новата услуга. „Създадена бе модерна и подходяща база за разкриване на Дневен център за възрастни с увреждания по програмата за хуманитарна помощ на военноморските сили на САЩ. Цялото финансиране е по тази програма. Общината направи всичко възможно проекта да бъде реализиран и ремонта да бъде извършен в срок със спазването на всички изисквания.
Базата е напълно готова, а междувременно общината прие с решение на ОбС – Казанлък да бъде разкрит Дневен център за възрастни с увреждания. С това решение бяха предприети необходимите стъпки по разкриване на Дневния център. Съответно бе изпратено мотивационно писмо до Регионална дирекция „Социално подпомагане”, които от своя страна спазвайки чл. 36 от Закона за социално подпомагане предприеха нужните стъпки и отправиха предложение към Агенция за социално подпомагане за разкриване на новата услуга. За съжаление тази услуга не беше включена за финансиране от държавата за 2014 г. Община Казанлък отново предприе нужните стъпки и в началото на тази година чрез запитване защо услугата не е финансирана. Получен бе отговор от Агенцията за социално подпомагане, че Дневния център за възрастни с увреждания не е заложен в Проектобюджета на Община Казанлък за 2014 г. Искам да ви уверя, че това нещо не е така. Наистина Дневният център беше заложен още през месец април 2013г. с натурални показатели, но финансиране така и няма за 2014 г. Има изпратено писмо до г-н Ивайло Иванов – изпълнителен директор на Агенция за социално подпомагане, където отново са изтъкнати мотивите за спешната нужда от разкриване на такъв дневен център, като да се осигури финансиране чрез компенсирана промяна. Искрено се надяваме най-накрая центърът да бъде разкрит, тъй като нуждата от него е реална” обясни пред журналисти Веска Мараджиева.
Предвижда се въпросният център да бъде с работно време от 7: 00 до 17: 30 часа, като услугата ще бъде платена – таксата ще възлиза на 30 % от дохода на лицето, според тарифата на таксите за социални услуги. Целта на услугата е да бъде ограничена социалната изолация на лицата с увреждания, като с всеки един от потребителите ще се работи в посока повишаване на възможностите му за взаимопомощ според потенциала.
По време на пресконференцията бе представен клип, който показа част от нуждаещите се младежи от постоянна грижа и подкрепа. При нужда има готовност да бъде увеличен броят на потребителите.
Владислава Василева – вестник Искра
Още

Здраве

Две супер популярни лекарства са най-токсичните за черния дроб, ще се шокирате кои

Published

on

В света антипиретикът парацетамол е признат за най-токсичното лекарство за черния дроб. Това заяви лекарят и телевизионен водещ Александър Мясников в своя канал в Telegram.

Според специалиста второто място в списъка на най-вредните за черния дроб лекарства заема популярният антибиотик амоксиклав.

Първото място в света е заето от най-популярния антипиретик парацетамол, вторият е не по-малко популярният антибиотик амоксиклав (Аугментин). Като цяло, антибиотиците и антиконвулсантите заедно причиняват повече от 60% от всички предизвикани от лекарства токсични чернодробни увреждания“, поясни той.

Д-р Мясников подчерта, че черният дроб е изключително важен орган за тялото и не всеки знае за много от неговите жизненоважни функции.

Телевизионният водещ изтъкна, че този орган е необходим за производството на холестерол, хормони, фактори на кръвосъсирването, синтеза на протеини и поддържане на имунитета, както и за синтеза на витамини, регулиране на нивата на глюкозата и генериране на топлина./Zdrave.to

Още

България

Лошо им се пише на болните, ако нямат направление

Published

on

До 60 на сто по-скъпи са прегледите при специалисти без направление, показа проверка на “Труд” в клиники, кабинети на ДКЦ и болници. Поскъпнали са и лабораторните изследвания, както и доплащанията на различни консумативи при операции.

Цените за преглед при специалистите в различни лечебни заведения вече започват от 50-60 лв., а когато прегледът се осъществява от хабилитиран специалист – професор или доцент, цената е 100 – 150 лв.

Често стига и до 250 лв. в случай, че се прави ехография или друго апаратно изследване по време на прегледа. Вторичните прегледи и консултации са между 60 и 100 лв.

Миналата година по това време прегледите при специалист в малките населени места бяха между 30 и 40 лв., а при хабилитирани лица 80-100 лв.

Прегледите в частни очни клиники започват от 200 лв., а лазерна корекция на едно око е между 1600 и 2000 лв.

Тази година касата увеличи цената, която плаща за първичен преглед при специалист на 46 лв. за възрастен и 48 лв. за деца, а за вторичен – съответно на 18 лв. и 19 лв. Но все още продължава практиката за насрочване на прегледи при специалист с направление след месец-два. Без направление винаги се намират часове за същия или следващия ден.

Директорите на държавни болници признаха, че има поредно поскъпване на определени медицински изделия, повечето от които не се плащат по здравна каса. Затова и пациентите доплащат повече след операции, при които са им поставяни стентове, различни клипсове, платна при хернии.

Разлика има и в цените на различни изследвания и диагностични дейности. За ехокардиография касата плаща 25 лв., а лечебните заведения искат 70-90 лв. За поставяне на холтер (24 часа) отново има разлика – 17 лв. плаща касата, а лечебните заведения искат повече – например 60 лв.

За фетална морфолофия касата дава 60 лв., а цените в специализирани болници са 150-200 лв. При ехография на млечна жлеза например разликата е два пъти – касата дава 25 лв., а на частно е поне 50 лв.

Масовото обяснение на директори на болници и на лекари специалисти за поскъпването на здравните услуги е инфлацията.

Още

Здраве

Странната и шокираща история на трансплантациите на животински органи на хора

Published

on

Ксенотрансплантацията, трансплантацията на нечовешки органи в телата на хора, наскоро излезе на преден план в биомедицинската наука. През последните две години тази някога неясна област на хирургията достигна няколко важни етапа, включително трансплантацията на генетично модифицирани свински сърца и бъбреци на пациенти в мозъчна смърт.

Колкото и новаторски да са тези подвизи, ксенотрансплантацията има странно дълга история – с много съмнителни от етична гледна точка грешки.

Някои от първите неясни научни опити започнали през XVII-ти век с работата на френския лекар Жан-Батист Дени – пионер в кръвопреливането. При първия документиран опит за кръвопреливане Денис изпомпал кръвта на овца в 15-годишно момче, което страдало от хронична треска. Според разказите на Денис, той се е възстановил „поразително добре“ и бързо си възвърнал „усмивката на лицето“. Дългосрочното му възстановяване остава загадка.

Не е изненадващо обаче, че не всички тези експерименти били успешни. Ксенотрансфузиите се извършвали извън закона във Франция около 1670 г. след смъртта на един от пациентите на Денис.

Векове по-късно учените започнали да се занимават с междувидовите присадки на тъкани и органи, не само с преливането на кръв. Един смел пионер на този груб предшественик на ксенотрансплантацията бил Серж Воронов, руски учен, работещ в Париж в началото на XX-ти век.

Неговият „pièce de résistance“ трансплантирал части от тестиси на шимпанзе в тези на по-възрастни мъже, които били загубили „жаждата си за живот“. Съобщава се, че той извършил „значителен брой“ от тези операции и спечелил цяло състояние, правейки това.

Един от пациентите на работата на Воронов е австралийският фармацевт д-р Хенри Лейтън-Джоунс, по-известен като „Маймуната Джоунс“, който получил присадка на маймунски тестис в Париж през 1929 г. Щастлив от резултатите, той се завърнал у дома в Австралия и продължил наследството на Воронов, като извършил многобройни подобни операции.

До 60-те години на миналия век идеята за използване на нечовекоподобни примати като донори за трансплантация пленило въображението на д-р Кийт Реемтсма, американски учен, който прекарал голяма част от кариерата си в университета Тулейн в Луизиана. Въпреки че бъбречните трансплантации били разработени около това време, броят им бил изключително ограничен поради липсата на налични органи от починали хора.

За да се справи с проблема, Реемтсма направил опити с помощта на бъбреци от най-близките ни живи роднини, шимпанзето. Между 1963 и 1964 г. най-малко 13 човешки пациенти получили двойна бъбречна трансплантация с органи, получени от шимпанзета.

Повечето от тези трансплантации били неуспешни поради отхвърляне или инфекции, причинявайки смъртта на пациентите в рамките на осем седмици. Забележително е обаче, че няколко случая имали определен успех. Един от пациентите на Реемтсма живяла девет месеца и дори успяла да се върне на работа като учителка, като изглеждала в добро здраве.

Един ден обаче внезапно припаднала и починала. Бъбрекът на шимпанзето изглеждало здраво и не било настъпило отхвърляне, което накарало лекарите да заключат, че тя просто е починала от остро електролитно нарушение.

Имало дори множество предложения за трансплантация на сърца на примати на хора. Един от най-известните опити бил извършен от д-р Леонард Бейли, който през 1984 г. трансплантирал сърце на павиан на момиченце, известно като Baby Fae.

Момиченцето било родено преждевременно и страдало от хипопластичен синдром на сърцето, критичен дефект, който изисквал спешна операция. Тъй като нямало налични сърца от донори бебета, Бейли съставил следния план – отишъл в изследователската лаборатория на болницата и извадил сърцето на упоен павиан. Върнал се горе и го имплантирал в гърдите на детето.

Първоначално изглеждало, че планът е проработил, когато сърцето с размерите на орех започнало да бие. Бебето обаче починало 20 дни по-късно поради остро отхвърляне.

Случаят станал широко известен и предизвикал много полемики в медиите. Ако има нещо добро от тази операция, то е, че се повишила осведомеността за належащата нужда от повече човешки органи, за нуждаещите се от трансплантация бебета.

Дори днес ксенотрансплантацията е повод за разногласия сред обществеността и биоетиците все още се борят с моралните съображения, свързани с практиката. Струва си обаче да се подчертае, че тези исторически примери за междувидова трансплантация са на километри от ксенотрансплантациите през 2020-те години, които са се възползвали от десетилетия напредък в трансплантационната хирургия и биомедицинската наука.

Каквато и да е позицията ви по въпроса, факт е, че има отчайващ недостиг на донори на органи, поради което умират стотици хора всяка година. Въпреки че има още много работа за вършене, ксенотрансплантацията има потенциала да реши този проблем и да спаси много животи.

vesti.bg

Още
Реклама

Интересни

България10 часа ago

Скандална шпионска СНИМКА от НС, на прицел е Борисов

Доста комична снимка, направена в сградата на Народното събрание (НС), започна масово да се споделя и коментира из социалните мрежи....

България10 часа ago

За първи път летим до чудни дестинации от Бургас

Летище Бургас ще посрещне първите туристи за лято 2024 с историческия първи полет от присъединяването на България в Шенгенското пространство...

Made in BG13 часа ago

Адекватна ли е?! Валерия излъга Алек: Продължава да защитава мъжа, който я е пребил и пратил в болница!

Снощният епизод на „Ергенът“ имаше няколко кулминационни момента, но определено най-разтърсващият от тях бе признанието на бебето на формата –...

Made in BG13 часа ago

Българският Кен: Майки ми предлагат дъщерите си, а една баба – внучката си (ВИДЕО)

Благомир Мастагарков е много успешен модел от години, но славата го връхлетя още по-сериозно сериозно след суперуспешния сезон на „Игри...

България14 часа ago

Страшна драма! 33-г. починала родилка чакала първо бебе, семейството й…

Починалата родилка е живеела със семейството си във вилната зона на момчилградското село Багрянка. 33-годишната Айше Янкова нямала други деца,...

България14 часа ago

В Гърция вече дерат кожи, ако тръгвате натам, задължително…

Гърците се оплакват от много високи цени на бензина. Цената на горивата може да удари негативно туристическия сезон, предупреждават депутати и...

България14 часа ago

Ченгета нахлуха в автосервиз в Ямболско и се натъкнаха на нещо невиждано СНИМКИ

По искане на Районна прокуратура-Ямбол бе взета мярка за неотклонение „задържане под стража“ по отношение на А.Д., обвинен в противозаконно...

България17 часа ago

Абсолютно малоумие: Тошко Йорданов побесня след срещата с Радев СНИМКИ

„Отговорността за това служебно правителство е на управляващата сглобка и най-вече на ПП-ДБ, които участваха в този процес. Каквото и...

Made in BG17 часа ago

Тежък удар по устатата Виктория от „Ергенът“, изритаха я СНИМКИ

Една от най-обсъжданите участнички в риалити предаването „Ергенът“ Виктория Асенова е уволнена от БФС и вече не работи в родната...

България21 часа ago

Тревога в цяла България заради отвлечена 30-г. жена от Благоевград

Няколко полицейски управления бяха вдигнати на крак снощи, след като баща на 30-годишна жена от Благоевград депозира спешен сигнал в...

Любопитно22 часа ago

Астрологът Влад Рос с пълен хороскоп за месец април

Април месец наближава с пълна сила. И може би точно заради това много хора искат да знаят за какви изненади...

България22 часа ago

ГЕРБ с мълниеносна реакция след изненадващата новина от „Дондуков“ 2

„От преговори никога не сме се въздържали, водихме такива близо месец. Ако бъдем поканени от „Има такъв народ“ (ИТН), разбира...

България23 часа ago

Слави Трифонов и екипът му се завръщат в bTV с ново ТВ предаване

Екипът на Слави Трифонов се завръща в Би Ти Ви. Ще прави риалити „Бягство към победата“, което ще бъде излъчвано...

България23 часа ago

Диджей, но и лечител се похвали с 300 километра в час

Водач се похвали в социалните мрежи как шофира луксозния си автомобил с 300 км/ч, съобщава bTV. Поредният случай на опасно...

България23 часа ago

Родителите на изчезналата Ивана обявяват парична награда

Родителите на Ивана, която изчезна на 22 февруари, обявяват парична награда за този, който предостави достоверна информация или доведе детето у дома....

България23 часа ago

Вижте кой има имен ден днес

Православната църква чества преп. Иларион Нови, Изповедник. Преп. Стефан Изповедник. Свщмчци Георги, еп. Загорски и Петър, презв. Мъгленски. Св. мчк...

България23 часа ago

Почина бащата на убития Митко от Цалапица

Почина бащата на убития в Цалапица Димитър Малинов – Недялко Малинов. Това съобщи във Фейсбук Атанаска Бакалова, майката на Митко. „Един баща се...

България24 часа ago

Сбъдна се предсказание на живия Нострадамус!

Едно от предсказанията на гадателя, известен като живия Нострадамус, действително се сбъдна. Много хора се надяват това да е просто...

Българияедин ден ago

НАТРЕСЕ ИМ СЕ: Бъбрива перничанка спретна див екшън в Бургас! (СНИМКА)

Перничанка направи екшън в Бургас като се обърна по таван. Докато шофирала в морския град, тя напук на всички забрани...

Любопитноедин ден ago

ФАТАЛНА ДАТА: Слънчевото затъмнение идва с масова смърт! (СНИМКА)

Учени предупредиха, че може да има скок в фаталните автомобилни катастрофи по време на слънчевото затъмнение през април. Изследователи от...

Реклама

Trending