България
ДРАМАТА ПРОДЪЛЖАВА! Изнасилената Мария сънува кошмари с Боньо Фаса, пазят я да не се самоубие
Психолози и роднини пазят изнасилената Мария да не се самоубие, съобщава столичен всекидневник. Отличничката, която закла Богдан Динев – Боньо Фаса в опит да се измъкне от лапите му на сериен изнасилвач, е изпаднала в тотален нервен срив, като ежедневно сънувала кошмари с него. По препоръка на експертите тя е била откарана в семейната къща в село Твърдица.
Там Мария е поставена в пълна изолация, като дори защитникът й адвокат Валентин Димитров не бил допускан от психолозите. Целта е момичето да се отдели изцяло от спомена за трагедията и впоследствие поетапно да се въвежда чрез психологически прийоми отново в действителността. По този начин стресът, който тя преживява и който е започнал да отключва параноя, може да се предотврати навреме.
Тежкото състояние на 18-годишната девойка е парирало засега и действията на криминалистите. Очакваше се до дни Мария да вземе участие във възстановката на нападението на Боньо Фаса над нея, но с оглед здравето й следственият експеримент е отложен. Мими бе освободена от ареста срещу 500 лева гаранция на 29 юли, три дни след зловещата трагедия на ул. „Чая“ в Стара Загора. Оттогава досега е бил направен един опит да се снемат обяснения от нея. Властите прекратили разпита, тъй като още на първия въпрос Мария се разридала и изпаднала в шок. Роднини споделят, че косата на отличничката започнала да капе от стреса. От думите им става ясно, че тя не се притеснявала от повдигнатото срещу нея обвинение, а не можела да се отърси от психическите травми, нанесени й от изнасилването.
„Разследването си тече. Изготвят се експертизи и се разпитват свидетели. Властите влизат в положението на Мария, както от чисто човешки план, така и съобразно закона. Изчакваме я да се закрепи, за да можем обективно да продължим със случая“, заявява адвокат Димитров.
С освобождаването на Мими от ареста прокуратурата промени и обвиненията срещу нея от умишлено убийство в причиняване на средна телесна повреда, довела до непредумишлена смърт. Трагедията, която потресе страната, се разигра на 26 юли. В отчаян опит да се защити, девойката намушква 62-годишния бивш пандизчия Боньо Фаса във феморалната артерия, докато той я души и изнасилва, и бяга от дома му. Ден след това, съсипана от чувство за вина, отличничката се предава сама в полицията, разказвайки в пълни подробности как извергът я е подмамил в къщата си, проснал я на земята и я насилил.
Според юристи казусът е ясен, като категорично става дума за неизбежна самоотбрана. Ако това се докаже, делото срещу ученичката ще бъде прекратено моментално, тъй като няма да има престъпление, по което да й се търси отговорност. По неофициална информация резултатите от аутопсията на Фаса потвърждавали думите на Мими. Местоположението на прободните рани по тялото му отговаряли на нейните обяснения, че тя ги е нанесла, докато той е бил върху нея и я е насилвал.
До момента е ясно, че Фаса е подмамил с упоритост и хитрост жертвата си в своята къща. Според очевидци той всеки ден е посещавал барчето Life club, където Мими е работела като сервитьорка. Държал се приятелски с нея и й обяснявал, че има дъщеря на нейната възраст, с която имал проблеми. Неопитната ученичка се доверява на престъпника, който съвсем „приятелски“ й предлага някой път тя да мине през тях, за да й покаже снимки на семейството си. Така става и на 26 юли, която дата ще се окаже повратна за тъкмо навлизащата в живота тийнейджърка.
Съществува, макар и минимална, възможност Мария да се изправи пред съда. В този случай има два варианта. В единия съдът дава старт на процеса и оправдава ученичката, позовавайки се отново на института на неизбежната отбрана. В другия, който според юристи граничи с абсурда, е тя да бъде намерена за виновна и да бъде осъдена. По обвинението й, повдигнато за момента, се предвиждат от 2 до 8 години затвор. Тъй като Мими е с чисто криминално досие, тя ще получи условна присъда.
Източник: ПИК
България
Вътрешният министър: Има нови факти по случая „Петрохан“!
По разследването на случая „Петрохан – Околчица“ има нови факти. Ще ги обобщим и ще ги изложим. Ще работим по този въпрос, очаквам и подробен доклад. Това каза вътрешният министър Иван Демерджиев в кулоарите на парламента.
Той коментира и случая с бомбата, прикрепена към автомобил, в село Говедарци. По думите на министъра този казус е свързан по-скоро с лични отношения, а не за класически тероризъм. Случаят е изяснен, мерки са взети, опасност няма. Тепърва ще се установяват допълнителните данни, посочи още той.
Министърът съобщи информация за още една акция – близо до Перник, където от ГДБОП са задържали сериозно количество нелегални цигари.
Демерджиев коментира и акцията срещу имотните измами. Той посочи, че тези действия тепърва започват, а в страната има много лица, които извършват такива незаконни дейности. 9 души за задържани, има повдигнати обвинения. Министърът обеща, че схемата ще бъде разплетена.
Тя е продължавала много време, щетите са огромни – десетки милиони към момента, а сумата сигурно ще нарасне.
Демерджиев призова хората да подават сигнали.
Той беше категоричен, че линията на противодействие на корупцията ще бъде водеща в работата на кабинета.
Демерджиев каза още, че не планира да прави промени в регионалните дирекции преди да се е запознал с работата на всяка една и с резултатите. Ще бъдат поставени задачи и когато стане ясно как се изпълняват те, ще се прецени дали ще правят промени.
По отношение на използването на охрана Демерджиев каза, че „условията за ползването и снемането на охрана ще бъдат еднакви за всички”.
Трагедиите на Петрохан и Околчица
Припомняме, че както БЛИЦ писа, трима мъже бяха открити убити край хижа в района на прохода Петрохан – Ивайло Иванов, Дечо Василев и Пламен Статев. Стана ясно, че е имало връзки на жертвите с неправителствена организация. Мъжете са свързвани с НПО, регистрирано през 2022 г., което е действало в защитени територии и е подавало сигнали за нарушения.
Организацията е подписала рамков меморандум за сътрудничество с Министерството на околната среда и водите, когато министър е бил Борислав Сандов.
След убийството Ивайло Калушев бе обявен за издирване, като се считаше за ключов човек, свързан с трагедията. Според разследващи той е изпратил съобщение на майка си преди случая, в което моли за прошка и твърди, че чутото за него не е вярно. Освен него полицията издирваше и 23-годишния Николай Златков и 15-годишния Александър Макулев.
Телата на тримата бяха открити в кемпер близо до връх Околчица във Врачанския балкан. По-късно от прокуратурата дадоха обширен брифинг, на който бяха показани кадри преди трагедията. Установено е било още, че във въпросната хижа „Петрохан“ е имало религиозна литература. blitz.bg
България
Нямат край! Диана Русинова алармира за нова тежка катастрофа на АМ „Хемус“ Снимки
По думите ѝ бус е ударил лек автомобил, който по непотвърдена информация е потеглял от аварийната лента.
„Това е поредната подобна катастрофа за по-малко от две седмици“, пише Русинова във фейсбук профила си.

„Маркировката трябва спешно да се възстанови“
Експертът по пътна безопасност настоява в спешен порядък да бъде възстановена пътната маркировка, така че ясно да се различават активната и аварийната лента.
Според нея липсата на достатъчно добра видимост и обозначения създава допълнителен риск за водачите, особено в участъци с интензивен трафик.
„Аварийната лента не е тоалетна и място за почивка“
Русинова отправи и остро предупреждение към шофьорите относно неправилното използване на лентата за принудително спиране.
„Аварийната лента се използва само при настъпила значителна авария, като превозното средство трябва да бъде обезопасено със светлоотразителен триъгълник до пристигането на пътна помощ“, подчерта още тя.
По думите ѝ много водачи продължават да използват аварийната лента за почивка, кратък престой или дори за слизане „за малко“, без да осъзнават колко опасно е това.
„Лентата за принудително спиране не е място за почивка, разходка или тоалетна. Всяко спиране е риск и може да се превърне в инцидент с фатални последици“, предупреждава още Русинова.
БЛИЦ припомня, че само преди броени дни АМ „Хемус“ отново се случи тежък инцидент, след като автобус на Юнион Ивкони се вряза в камион край входа на София. При катастрофата загина 73-годишен мъж, а 16 души пострадаха, сред тях и дете.
Тогава проверките показаха десетки нарушения в досиетата на двамата шофьори, а случаят предизвика нова вълна от въпроси за безопасността по магистралата, контрола и състоянието на тежкотоварния и автобусния транспорт у нас. Blitz.bg
България
Мрежата гърми: Проф. Николай Витанов ли стана заместник-министър на образованието
Професор Николай Витанов побърза да опровергае спекулациите, че е назначен за заместник-министър на образованието и науката. Слуховете тръгнаха, след като във вторник със заповед на министър-председателя Румен Радев бяха назначени шестима нови министри в три министерства.
Един от избраните за авторитетната длъжност е със същите първо име и фамилия като известния математик.
Затова много хора в социалните мрежи останаха с впечатление, че именно той ще започна работа в министерството.
„Уважаеми приятели,
не са ме назначили за заместник-министър на образованието и науката. Назначен е академик Николай Витанов от Софийския университет и това не съм аз“, написа на личната си страница във Фейсбук Витанов.
Коментарите под поста не закъсняха, като хората се разединиха. Едните са на мнение, че професорът ще бъде много полезен, ако бъде на този пост. Друг пък мислят, че е по-добре, ако Витанов си остане като анализатор и математик.
Кой е назначеният за заместник-министър на образованието и науката
Академик Николай Витанов е бил заместник-ректор на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ по научноизследователска и научна проектна дейност (2015-2023 г.), както и заместник-декан (2011-2015 г.) на Физическия факултет. Член е на Академичния съвет на Софийския университет от 2011 г.
Основните му научни интереси са в областта на квантовите технологии. Специализирал е и е бил поканен професор в университети във Великобритания, Германия, Франция, Италия, Финландия и Дания.
Акад. Витанов има над 250 публикации в реномирани списания с висок импакт фактор с около 12 000 цитирания, с Хирш индекс 52.
В Станфордската класация на учените в света е поставен в топ-200 в област „Обща физика“. Ръководил е 10 проекта по Рамковите програми на Европейския съюз и 5 големи национални проекта.

Академик Николай Витанов
Новите назначения на Румен Радев
БЛИЦ припомня, че в Министерството на образованието и науката поста заместник-министър поемат Николай Витанов Витанов и Таня Ралчева Панчева.
В Министерството на земеделието и храните са назначени трима нови заместник-министри – Красимир Младенов Чакъров, Крум Владимиров Неделков и Янислав Дамянов Янчев.
Цвета Жекова Тимева е назначена за заместник-министър на транспорта и съобщенията. Блиц
-
България1 седмица agoДжипи: Няма друга страна като България, в която пациентът да може да се обажда на лекаря си по телефона
-
Made in BG1 седмица agoВдовицата на Боби Михайлов показа перфектна форма в Италия (СНИМКИ)
-
България1 седмица agoИздирват 34-годишна жена, изчезнала докато разхожда кучето си в София
-
Здраве5 дни agoГолеми промени, свързани с ходенето при личния лекар
-
Made in BG1 седмица agoДара промени песента за „Евровизия“
-
Любопитно1 седмица agoХороскоп за 7 май: На Водолеите ще им е широко около врата, но на Овните светът ще им се види тесен
-
Любопитноедин ден agoХороскоп за 15 май: Водолеите ще извадят асо от ръкава, а Лъвовете ще сложат картите на масата
-
България1 седмица agoСКАНДАЛ! Делян Пеевски отново се настани в кабинета на Тодор Живков в Бастиона на Партийния дом!
