България
КАТ почва да крие камерите в баничарки, заради Waze?
Катаджиите, засичащи скорост, започват отново да се крият от шофьорите, а причината е масово използвано мобилно приложение, чрез което водачите издават локациите на патрулните автомобили.
Maкар и в магазините за приложения за iOS и Android да има няколко такива, най-разпространено от години е Waze, известно като малкото братче на Google Maps заради това, че и двете са собственост на едноименния дигитален гигант от Калифорния.
Популярно
Публични данни сочат, че приложението е свалено над 200 000 пъти в България. Колко от тези сваляния водят до всекидневна употреба не се знае, но безспорно приложението е широко използвано. За това свидетелстват пътни полицаи, които отчитат, че все по-често им се случва скоростта на автомобилите в даден контролиран участък рязко да намалее под законовото ограничение мигове след като поставят камерата край пътя.
„Буквално на мига светваме в приложението и това веднага проличава. Шофьорите стават много дисциплинирани“, казват ченгета. За голямата разпространеност фактор е и това, че приложението работи и като стандартeн джипиес пътепоказател. Така реално в себе си комбинира джипиес навигатор и радар детектор.
Общност
За разлика от радар детекторите, които засичат вълните, излъчвани от полицейския радар, Waze и подобните му приложения действат на принципа на т.нар. краудсорсинг – или информацията, споделяна сред общността, използваща приложението. Това означава, че потребителите имат възможността да указват местоположението на полицейски патрул, като това става на мига видимо за всички останали потребители. Инструментът се визуализира като икона с полицай, която водачът, забелязал патрулка, поставя на определено място на картата на дисплея на смартфона си.
Отделно в приложението са маркирани и локациите на стационарните камери. Според специалисти приложението набира популярност и заради това, че най-новите камери на КАТ, доставени в началото на годината, излъчват много специфични вълни, които не се ловят от масовите радар детектори.
Принцип
„Приложението работи на принципа на примигването с фарове, така широко разпространено в миналото“, обяснява бившият началник на КАТ-София и настоящ съветник на премиера в оставка Николай Денков, Тенчо Тенев. Според него влиянието му е по-скоро положително, тъй като то допринася до това повече водачи да намаляват скоростта в участъци, където ограниченията масово се нарушават.
„Има елемент на превенция и саморегулиране. И това принципно трябва да ни радва, защото в крайна сметка целта ни е да намалим катастрофите, а не да глобяваме гражданите“, допълва Тенев.
Спад
На практика обаче приложението създава проблеми на органите на реда, тъй като води до рязък спад в ефективността на контрола за скорост. Според запознати все по-често се случва патрулите да докладват малко нарушения, което пък води до критики от страна на началството и дори съмнения за корупция. Ето защо катаджиите прибягват до хитри решения как да прикрият или дори маскират камерите така, че да не бият на очи.
Всичко това обаче се прави така че и да не влиза с остра колизия с изискването катаджиите, и камерите да не се крият. Най-популярните методи са поставянето на камерата зад товарен автомобил или зад кофа за боклук или друг крайпътен обект.
Слагат радарите в конфискувани баничарки
Според Тенев, ако от МВР искат да запазят локацията на камерите в тайна, то добра идея би било и използването на отнетите заради шофиране с алкохол или дрога автомобили.
„Много от тях са баничарки, които имат идеалните прозорци на задните врати. Нищо не пречи на колегите да поставят камерите в такива цивилни автомобили и да ги оставят да снимат там с часове“, казва експертът. Според него камерите имат батерии, които издържат до 7-8 часа непрекъсната работа.
„Вместо обаче да се крият и да търсят начини, най-доброто решение е просто да имаме много повече стационарни камери. Така тези приложения ще станат безпредметни, тъй като водачите няма да имат друг избор, освен непрекъснато да спазват ограничението“, завършва Тенев.
В Германия са забранени, но нахалост
Германия е една от страните в Европа, където е приет специален закон, който забранява използването на всякакви устройства, които могат да послужат за издаването на локацията на средство за контрол на скоростта. През 2020 г. в страната бе приета забрана да се ползват антирадари, но смартфоните останаха извън обхвата. Малко по-късно с промяна в закона обхватът без разширен и до смартфони, таблети и джипиес навигационни системи. Глобата е 75 евро.
Според немските медии обаче законът е реално неприложим, тъй като няма ефективен начин за контрол. Причината е, че Waze може да предупреждава за наближаваща камера и само чрез звукова индикация, без да е нужно смартфонът да е поставен на таблото на автомобила.
България
Полицаите се изхитриха, измислиха как да се скрият!
Няма спор, че Waze е много полезно приложение. То намира най-оптималните маршрути и помага на шофьорите да си споделят информация за препятствия на пътя, катастрофи, задръствания и… полицейски патрули.
Логично, последното не се харесва на полицията. Функциите за споделяне на местоположението на патрулите, често са били критикувани. Например, че не позволяват на полицията да си върши работата, предава burgas24.bg.
Привържениците на тези екстри в приложението пък казват, че дори и с информацията за патрулите, ефектът пак се постига – шофьорите намаляват скоростта в тези участъци.
Но работата на патрулите на пост не е само да гледат скоростта. Те имат и други задачи за наблюдение на участниците в движението, улавяне на издирвани, спиране на шофьори под въздействието на алкохол или наркотици и др. А когато са „изтипосани“ в приложението, нарушителите могат да използват информацията, за да променят маршрутите си.
Затова полицията предпочита да не се показва в приложението, но няма как да спре потребителите. За сметка на това може да прояви хитрост, както са направили полицаите в белгийския град Дендермонд, съобщава autoevolution, цитирани от carmarket.bg.
Те са планирали мащабна акция срещу пияните шофьори, но са били наясно, че местоположенията им веднага ще бъдат докладвани от шофьорите и публикувани в Waze. Затова са решили да приложат класическата максима „ако не можеш да ги победиш, присъедини се“.
В случая самите патрули започнали да обикалят града и да пускат сигнали за полиция на много места. Идеята – картата да „посинее“ от икони на патрули, а шофьорите да не могат да знаят кой е истинският.
Waze има строги правила срещу фалшивите сигнали и ги трие бързо, ако например няколко шофьора подадат свой сигнал, че патрул всъщност няма. Затова полицията предприела хитър ход. Патрулът спира на избрано място и подава сигнал за себе си. След това чака известно време, за да могат и други шофьори да го видят и да потвърдят. И после се мести на следващата локация.
Когато това се прави от множество патрули едновременно, картата се „затрупва“ от сигнали и обърква нарушителите. Полицията на Дендермонд е потвърдила за тактиката си и призовава гражданите да се включат, което допълнително усилва ефекта.
България
Сашко от Перник пак събра погледите, страшна СНИМКА
Сашко от Перник, когото цяла България се втурна да издирва през 2022 г., се включи в най-значимото събитие на своя град – фестивала „Сурва“.
Неговият баща Александър Цветков публикува във Фейсбук снимка на младежа с маскирани участници във фестивала, носещи страховити маски.
14-годишният вече Сашко се занимава активно със спорт. Наскоро баща му сподели за поредния спечелен медал по плуване. Преди това Сашко се срещна и с легендарния ни плувец Петър Стойчев.
Освен в плуването Сашко се оказва и много добър бегач. През есента момчето се включи в маратона в столицата и смая всички с възможностите си.
„Много добре бяга Сашко на 5 километра. С много добро време и финишира с първата група участници. Като за начало отлично! Гордея се с теб, сине“, сподели тогава баща му.
През май 2024 г. отново имаше инфарктна ситуация със Сашко, който отново избяга. Полицията, обаче, се задейства много бързо и го откри и върна на баща му за отрицателно време. blitz
България
ИДВАТ С МАГНИТНИТЕ БУРИ: Слънцето ни праща черни призраци
Слънцето ни праща черни призраци и смущава с това както учените, така и мистиците.
Миналата година НАСА ги улови, а тази година и Руската академия на науките (РАН). Очаква се днес тези тъмни призраци да се включат в сегашната магнитна буря върху Земята, пише Телеграф.
Загадка
„Трудно е да се отърсим от мистичното усещане“, бе написано в официалното изявление по въпроса за черните призраци от Лабораторията по слънчева астрономия на Института за космически изследвания на РАН.
Тези призраци руските учени ги наричат черна плазма, а от НАСА предпочитат формулировката за тъмна плазма. Но така или иначе става въпрос за едно и също нещо и то си остава загадка. Изчисленията все пак сочат, че най-вероятно това са студени протуберанси (изхвърляния на плазма), обясняват астрономи.
Предполага се, че това слънчево изригване е съставено от така наречения неутрален водород.
Затвор
Неутралният водород абсорбира видимата светлина, което означава, че действа като филтър или затвор, както поетично се изразяват учените. Но не може напълно да затъмни Слънцето, защото е газ и не е чак в такива размери. Поради това се вижда на фона на искрящия диск като черен дим или като призрак в някои холивудски филми.
Точно това пък дава повод на мистиците да разсъждават как нашата звезда пуска своите тъмни призраци. И фантазиите се развихрят, че те пристигат с магнитните бури.
Има и апокалиптични сценарии, които засега няма как да бъдат доказани. Но в най-общи думи това означава, че Слънцето бълва огромни количества от тези черни призраци и в крайна сметка то е напълно или почти изцяло скрито в тези сажди. А това води до нов смразяващ ледников период и тотално объркване. Тази теория, колкото и безумна да изглежда на пръв поглед, може да обясни някои минали смразявания на планетата.
Подобни протуберанси все още са пълна мистерия, а вариантите са доста и на различните полюси.
Съмнения
Учените обаче се съмняват магнитните бури, предизвикани от тъмната плазма, да се различават от другите.
Предвижда се днешната магнитна буря да е между първа и втора степен, което означава, че ще е ниска, но това не е от особено значение, защото и най-слабите засягат чувствителните хора. Винаги трябва да се има и поне едно наум, че чувствителните усещат по-силно и климатичните изменения, като много е вероятно точно те да създават големия дискомфорт.
От местата в черно излиза мистичната тъмна плазма, взимана за слънчев призрак.
-
Made in BG4 седмици ago
Поздрав бисер от Валери Божинов за Коледа пощури Фейсбук
-
Made in BG4 седмици ago
След 6 деца от двама мъже, напът ли е 7-мо: Ирена Милянкова обяви публично новия си мъж! (СНИМКИ на Алекс)
-
Made in BG3 седмици ago
Зейнеб Маджурова отвори вратите на луксозния си дом – великолепие по кралски! (СНИМКИ)
-
България3 седмици ago
Бабата на бебе от клипа с акушерките: Шокирах се, като видях внучето си
-
България2 седмици ago
Скъпотията в Пампорово достигна нови върхове
-
Made in BG2 седмици ago
ЖЕНО, СПРИ СЕ!! Ивана още няма 55 години, а ужаси зрителите с лицето си: Разпознавате ли я изобщо?! (СНИМКИ)
-
Made in BG3 седмици ago
Преси, Азис и Коцето на плаж, Софка бачка до Ивановден
-
Made in BG2 седмици ago
Азис в САЩ : Нов дом, ново начало и стремеж към световен успех