Свържете се с нас

България

Трус и оставки след изчезналите 3 млн. лв. от личния кабинет на пловдивски лекар

Published

on

Застрашено ли е съществуването на болница „Селена“ след сътресението в ръководството и извеждането на д-р Ангел Ставрев от мениджмънта на болницата от собственика Николай Йорданов.

17 лекари, акушерки и медицински сестри от болница „Селена” са подали заявления за напускане. Сред тях са едни от водещите имена в акушеро-гинекологията, а именно д-р Даниел Ставрев, д-р Михаил Бачуров, д-р Георги Амалиев, д-р Илия Амалиев и д-р Камен Кръшков.

Своето желание да напусне лечебното заведение е изразил и професор Благовест Пехливанов, който е завеждащ Клиниката по акушерство и гинекология, пише TrafficNews.

Основателят на болницата д-р Ангел Ставрев, както и собственика и управител Николай Йорданов, дадоха своята позиция за случващото се в УСБАЛАГ „Селена“. И двамата са категорични, че действията на другата страна са неправомерни.

Огромната сума пари изчезна от каса в кабинета на д-р Ангел Ставрев, който преди седмица бе принудително изведен от сградата на лечебното заведение.

Според собственика на лечебното заведение Николай Йорданов средствата не са били 3 млн. лева, а 1,8 млн. лева, които са взети и внесени в банката по сметките на болницата.

Двамата обаче имат различни твърдения за касата в кабинета на д-р Ставрев. Според него тя е лична, вътре са законовите средства, получени като възнаграждения,  а Йорданов казва, че това е една от двете каси на лечебното заведение, където ежедневно се извършват трансакции.

Предисторията

Най-голямата АГ болница в Южна България през 2021 година става 100% собственост на дружеството „Ергана Филмс“ ЕООД със собственик и управител Николай Йорданов. Той изкупува всички дялове на петимата съсобственици, сред които д-р Ангел Ставрев.

И двамата не крият, че са близки приятели от години, но в един момент настъпва разрив в отношенията им. Според Николай Йорданов към него са постъпвали редица сигнали за злоупотреби в болницата.

„Още преди две години поисках от Ангел (б.а. д-р Ангел Ставрев) да направим ревизия на болницата, да се види дали не изтичат някъде неправомерно пари. Той винаги ми казваше – остави, не се занимавай. Болницата я купих със заем от 30 млн. лева и то заради д-р Ставрев.

Аз не разбирам от медицина – занимавал съм се и се занимавам с кино. Това е, което искам да правя и бях оставил д-р Ставрев да има пълна оперативна самостоятелност. Въпреки това всичките ми искания за ревизия и проверка на болницата – така и не се състояха“, разказа Йорданов.

За събитията от 8 декември двамата също имат различни версии.  Д-р Ангел Ставрев разказа:

„До 8 декември аз бях мениджър на болница „Селена”, като това ми качество е описано в трудов договор и договор за мениджмънт. Същия ден, около 5:30 сутринта, ми се обади Николай Йорданов, представящ се за собственик на лечебното заведение. Поиска да отида в кабинета си спешно, че ме чака там. Останах изненадан, когато пристигнах в лечебното заведение. В кабинета ми имаше двама охранители, различни от тези, с които болницата има договор. В стаята имаше още две служителки от болницата, както и Николай Йорданов. Последният заяви, че вече не съм част от болницата и съм уволнен”, започна д-р Ставрев.

Преди да бъде изведен от сградата, на доктора му е било отказано да си вземе личните вещи, документи и пари. За финансовите средства Николай, а и голяма част от персонала в болницата, са знаели. Парите и ценните книжа са били в сейф, собственост на медика.

„Обърнах се към адвокат веднага. Междувременно пред счетоводителка, касиерката на болницата и двамата охранители е направен опис на парите в касата. За същата имах ключ, който си държа в кабинета. Сумата пари бе с равностойност 3 милиона и 200 хиляди лева, като бяха в различна валута.

Парите са лични спестявания от заплатите, които съм получавал през последните години. За всеки лев имам банково извлечение и документи за превалутиране. След описа на парите те са били взети от Николай Йорданов и от 8 декември не се знае къде са. Той е заявил, че са внесени в банкова сметка, но това не може да се случи, тъй като говорим за 3 милиона и такъв депозит е невъзможен без декларации за произход, попълване на серия документи и проверка от компетентните органи”, довърши д-р Ставрев.

Той е категоричен, че се касае за кражба на личните му средства. Въпросният казус е свързан и с по-сериозен такъв, който обхваща самата собственост на болница „Селена”.

Николай Йорданов показа банковите извлечения, като заяви, че сумата е около 1,8 млн. лева, като всички са внесени по банковата сметка на болницата.  Извлеченията са 580 000 швейцарски франка, 230 000 евро и 143 хиляди лева. Той е показали и документите пред органите на реда след сигнала за кражба.

„На 8 декември влязох в болницата с комисия от петима души,  за да направим ревизия и опис на активите на болницата. Обадих се сутринта на д-р Ставрев – казах му, че ще направим проверка.

Той поиска да си вземе личните вещи, като му отговорих, че може да присъства на целия опис, но заедно с назначената комисия, едва след това да си вземе личните вещи. Тези каси не са лични – има две основни каси – на 3-тия етаж и 4-тия етаж.

Намерихме цял кашон с документи за това как е оперирано с тези средства“, заяви Йорданов.  Той потвърди, че е връчил уведомленията за прекратяването на трудовите правоотношения  на д-р Ставрев, който е бил редови лекар в „Селена“ и управител на медицинския център, а не на цялата болница.  По думите на Йорданов до това се е стигнало, след като е имало постоянни сигнали за финансови злоупотреби, както и неравнопоставеност между лекарите и служителите в болницата.

„Николай Йорданов е собственик на множество несполучливи дружества, с редица задължения към приходната агенция. Голяма част от задълженията на дружествата съм ги покривал аз. Участвал съм като управител в тези дружества, като преди 20 дни, без мое знание съм премахнат от тях като управител и е назначено друго лице.

С Йорданов бяхме приятели и той е наясно с много мои лични дела. Той знаеше и за парите, споделял съм му, както и за документите в сейфа”, каза медикът.

Според Николай Йорданов през последните седмици е имало опити чрез неистински документи да се вземе фирмата му, която е собственик на болницата – „Ергана филмс“ ЕООД.  Той допълни, че в момента фокусът му е болницата да продължи да поддържа високите си стандарти и да не прекъсва дейност.

„Провел съм разговор с част от лекарите, които искат да напуснат. Много от тях са подведени от д-р Ставрев. Утре ще направим среща с всички специалисти и персонал. Уверявам всички, че нито искам да фалирам болницата, нито да я продавам – искам тя да продължи да функционира, а всички да получават това, което са заслужили“, каза Йорданов.

Вече има няколко сигнала от двете страни в прокуратурата в Пловдив и София, като тече проверка по тях.  По повод това д-р Ставрев заяви:

„Към момента не мога да споменавам повече подробности, тъй като тече разследване под наблюдението на Районна прокуратура. Нещата ще излязат наяве съвсем скоро. В момента на фокус е да не се загуби статутът на болницата като университетска, да не се загуби персоналът и да се съхрани доброто име на „Селена”.

Това е втората по големина у нас АГ болница, с по 3000 раждания на година. Благодарение на нашия ин витро център сме дали щастие на хиляди семейства”, допълни д-р Атанас Ставрев. blitz.bg

Още

България

Вътрешният министър: Има нови факти по случая „Петрохан“!

Published

on

По разследването на случая „Петрохан – Околчица“ има нови факти. Ще ги обобщим и ще ги изложим. Ще работим по този въпрос, очаквам и подробен доклад. Това каза вътрешният министър Иван Демерджиев в кулоарите на парламента.

Той коментира и случая с бомбата, прикрепена към автомобил, в село Говедарци. По думите на министъра този казус е свързан по-скоро с лични отношения, а не за класически тероризъм. Случаят е изяснен, мерки са взети, опасност няма. Тепърва ще се установяват допълнителните данни, посочи още той.

Министърът съобщи информация за още една акция – близо до Перник, където от ГДБОП са задържали сериозно количество нелегални цигари.

Демерджиев коментира и акцията срещу имотните измами. Той посочи, че тези действия тепърва започват, а в страната има много лица, които извършват такива незаконни дейности. 9 души за задържани, има повдигнати обвинения. Министърът обеща, че схемата ще бъде разплетена.

Тя е продължавала много време, щетите са огромни – десетки милиони към момента, а сумата сигурно ще нарасне.

Демерджиев призова хората да подават сигнали.

Той беше категоричен, че линията на противодействие на корупцията ще бъде водеща в работата на кабинета.

Демерджиев каза още, че не планира да прави промени в регионалните дирекции преди да се е запознал с работата на всяка една и с резултатите. Ще бъдат поставени задачи и когато стане ясно как се изпълняват те, ще се прецени дали ще правят промени.

По отношение на използването на охрана Демерджиев каза, че „условията за ползването и снемането на охрана ще бъдат еднакви за всички”.

Трагедиите на Петрохан и Околчица

Припомняме, че както БЛИЦ писа, трима мъже бяха открити убити край хижа в района на прохода Петрохан – Ивайло Иванов, Дечо Василев и Пламен Статев. Стана ясно, че е имало връзки на жертвите с неправителствена организация. Мъжете са свързвани с НПО, регистрирано през 2022 г., което е действало в защитени територии и е подавало сигнали за нарушения.

Организацията е подписала рамков меморандум за сътрудничество с Министерството на околната среда и водите, когато министър е бил Борислав Сандов. 

След убийството Ивайло Калушев бе обявен за издирване, като се считаше за ключов човек, свързан с трагедията. Според разследващи той е изпратил съобщение на майка си преди случая, в което моли за прошка и твърди, че чутото за него не е вярно. Освен него полицията издирваше и 23-годишния Николай Златков и 15-годишния Александър Макулев. 

Телата на тримата бяха открити в кемпер близо до връх Околчица във Врачанския балкан. По-късно от прокуратурата дадоха обширен брифинг, на който бяха показани кадри преди трагедията. Установено е било още, че във въпросната хижа „Петрохан“ е имало религиозна литература. blitz.bg

Още

България

Нямат край! Диана Русинова алармира за нова тежка катастрофа на АМ „Хемус“ Снимки

Published

on

По думите ѝ бус е ударил лек автомобил, който по непотвърдена информация е потеглял от аварийната лента.

„Това е поредната подобна катастрофа за по-малко от две седмици“, пише Русинова във фейсбук профила си.

„Маркировката трябва спешно да се възстанови“

Експертът по пътна безопасност настоява в спешен порядък да бъде възстановена пътната маркировка, така че ясно да се различават активната и аварийната лента.

Според нея липсата на достатъчно добра видимост и обозначения създава допълнителен риск за водачите, особено в участъци с интензивен трафик.

„Аварийната лента не е тоалетна и място за почивка“

Русинова отправи и остро предупреждение към шофьорите относно неправилното използване на лентата за принудително спиране.

„Аварийната лента се използва само при настъпила значителна авария, като превозното средство трябва да бъде обезопасено със светлоотразителен триъгълник до пристигането на пътна помощ“, подчерта още тя.

По думите ѝ много водачи продължават да използват аварийната лента за почивка, кратък престой или дори за слизане „за малко“, без да осъзнават колко опасно е това.

„Лентата за принудително спиране не е място за почивка, разходка или тоалетна. Всяко спиране е риск и може да се превърне в инцидент с фатални последици“, предупреждава още Русинова.

БЛИЦ припомня, че само преди броени дни АМ „Хемус“ отново се случи тежък инцидент, след като автобус на Юнион Ивкони се вряза в камион край входа на София. При катастрофата загина 73-годишен мъж, а 16 души пострадаха, сред тях и дете.

Тогава проверките показаха десетки нарушения в досиетата на двамата шофьори, а случаят предизвика нова вълна от въпроси за безопасността по магистралата, контрола и състоянието на тежкотоварния и автобусния транспорт у нас. Blitz.bg

Още

България

Мрежата гърми: Проф. Николай Витанов ли стана заместник-министър на образованието

Published

on

Професор Николай Витанов побърза да опровергае спекулациите, че е назначен за заместник-министър на образованието и науката. Слуховете тръгнаха, след като във вторник със заповед на министър-председателя Румен Радев бяха назначени шестима нови министри в три министерства.

Един от избраните за авторитетната длъжност е със същите първо име и фамилия като известния математик.

Затова много хора в социалните мрежи останаха с впечатление, че именно той ще започна работа в министерството.

„Уважаеми приятели,

не са ме назначили за заместник-министър на образованието и науката. Назначен е академик Николай Витанов от Софийския университет и това не съм аз“, написа на личната си страница във Фейсбук Витанов.

Коментарите под поста не закъсняха, като хората се разединиха. Едните са на мнение, че професорът ще бъде много полезен, ако бъде на този пост. Друг пък мислят, че е по-добре, ако Витанов си остане като анализатор и математик.

Кой е назначеният за заместник-министър на образованието и науката

Академик Николай Витанов е бил заместник-ректор на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ по научноизследователска и научна проектна дейност (2015-2023 г.), както и заместник-декан (2011-2015 г.) на Физическия факултет. Член е на Академичния съвет на Софийския университет от 2011 г.

Основните му научни интереси са в областта на квантовите технологии. Специализирал е и е бил поканен професор в университети във Великобритания, Германия, Франция, Италия, Финландия и Дания.

Акад. Витанов има над 250 публикации в реномирани списания с висок импакт фактор с около 12 000 цитирания, с Хирш индекс 52.

В Станфордската класация на учените в света е поставен в топ-200 в област „Обща физика“. Ръководил е 10 проекта по Рамковите програми на Европейския съюз и 5 големи национални проекта.

Академик Николай Витанов

Новите назначения на Румен Радев

БЛИЦ припомня, че в Министерството на образованието и науката поста заместник-министър поемат Николай Витанов Витанов и Таня Ралчева Панчева.

В Министерството на земеделието и храните са назначени трима нови заместник-министри – Красимир Младенов Чакъров, Крум Владимиров Неделков и Янислав Дамянов Янчев.

Цвета Жекова Тимева е назначена за заместник-министър на транспорта и съобщенията. Блиц

Още
Реклама

Интересни

Made in BG3 часа ago

Евгени Генчев натри носа на Славена Вътова. Победителят в “Хелс Китчън” с първи дума след финала

В тежка битка на финала един срещу друг се оказаха пианистът Евгени Генчев и Славена Вътова. Е, изглежда, че по-добрият...

Made in BG3 часа ago

ДесиСлава: Заживях на село, садя си краставици! (Вижте защо избра този живот)

Популярната певица с ангелски глас ДесиСлава е родена през 1979 г. в Раднево, а с музика започва да се занимава...

Made in BG3 часа ago

Ето я жената до победителя в Hell’s Kitchen Денисиньо: Айсен ме записа, не подозирах!

Денисиньо и половинката му Айсен гостуваха в „На кафе“, където споделиха любопитни подробности за любовната си история, участието му в...

България5 часа ago

Вътрешният министър: Има нови факти по случая „Петрохан“!

По разследването на случая „Петрохан – Околчица“ има нови факти. Ще ги обобщим и ще ги изложим. Ще работим по...

България5 часа ago

Нямат край! Диана Русинова алармира за нова тежка катастрофа на АМ „Хемус“ Снимки

По думите ѝ бус е ударил лек автомобил, който по непотвърдена информация е потеглял от аварийната лента. „Това е поредната...

България5 часа ago

Мрежата гърми: Проф. Николай Витанов ли стана заместник-министър на образованието

Професор Николай Витанов побърза да опровергае спекулациите, че е назначен за заместник-министър на образованието и науката. Слуховете тръгнаха, след като във...

Made in BG7 часа ago

Дара с първи думи след грандиозния успех, каза какво чудо е Евровизия

„Не мога да повярвам. Обичам да съм на сцената и обичам чувството, което изпитах по време на изпълнението“, заяви DARA...

Made in BG10 часа ago

Валерия от „Ергенът” става в 4,30 всяка сутрин заради Ваньо Алексиев

Връзката между риалити звездата Валерия Георгиева и бизнесмена Ваньо Алексиев продължава да бъде доста коментирана в светските среди. Повече от...

Здраве10 часа ago

Доктор съм, на 92 години съм, а сърцето и червата ми работят като часовник, защото пия тази напитка всяка сутрин

Трудно е човек да повярва, че е на 92 години. Гласът му е спокоен и уверен, стойката изправена, а погледът...

Made in BG10 часа ago

Съпругата ми ме влачеше до леглото: Стилиян Петров с покъртителна изповед за битката с левкемията

Бившият капитан на националния отбор по футбол Стилиян Петров направи разтърсваща изповед за най-тежката битка в живота си — тази...

Made in BG12 часа ago

Денисиньо спечели Hell’s Kitchen

Превърналият се в любимец на публиката Денис Морейра – Денисиньo е победителят в осмия сезон на Hell’s Kitchen. Бразилецът впечатли...

Made in BG12 часа ago

Дара е на финал на „Евровизия“

След страхотно представяне тази вечер, Дара си осигури участие във финалния етап на „Евровизия“. Това стана ясно пред минути след края...

България12 часа ago

Цените за БГ плажа са готови: 5 евро чадър, 5 евро шезлонг

Подготовката на плажовете по Южното Черноморие за летния сезон вече започна. Част от ивиците трудно възстановяват щетите след проливните дъждове...

Любопитно12 часа ago

Това е последното кътче на България: селото, което целува морето

В най-южната точка на българското Черноморие се крие едно от най-магичните и спокойни места у нас – Резово. Малкото странджанско...

България23 часа ago

15 май: Какъв църковен празник е, какво трябва и не трябва да се прави

Според църковния календар, на 15 май църквата почита преподобни Пахомий Велики и Преп. Ахилий, еп. Лариски. Ето какви са традициите...

Любопитно23 часа ago

Хороскоп за 15 май: Водолеите ще извадят асо от ръкава, а Лъвовете ще сложат картите на масата

Петък  е на хоризонта пред нас. Това означава, че тази първа пълна работна седмица на май вече е към своя...

Made in BG23 часа ago

Леле, кога порасна и тя! Дъщерята на Алекс Сърчаджиева ѝ доведе кандидат-зет

Дъщерята на Алекс Сърчаджиева и Иван Ласкин преживява първата си любов 15-годишната София Ласкин, дъщеря на Алекс Сърчаджиева и покойния...

Made in BG23 часа ago

Арестуваха бившият на Мара Отварачката – Миро Дзвера (подробности)

Бившият мъж на фолк певицата Мария и настоящ тъпкач на Моника Валериева е задържан с дрога! Униформените спрели Мирослав Соколов, по-известен...

Made in BG23 часа ago

Невиждан обрат в Ергенът! Връщат спешно Стоян в имението от Турция заради Илияна

Прецедент в „Ергенът“: Стоян се връща в Шри Ланка след решението на Илияна Зрителите на „Ергенът“ ще станат свидетели на...

Българияедин ден ago

40-годишен баща на две деца загина в катастрофа край Баня

Кадър Фб 40-годишният Димитър Ангелов от карловското сезо Бегунци е загиналият военен в катастрофата снощи. Мъжът е пътувал в посока...

Реклама

Trending