България
Украинските бежанци активно напускат България

Украинците, които напускат България, са повече от тези, които влизат в страната.
Това каза пред БНР.
Мариана Тошева, председател на Държавната агенция за бежанците.
Тя каза, че няма информация дали бежанците избират други държави от ЕС, или се връщат в родината си. По думите й ситуацията е динамична и това не е само в България, а във всички държави.
„Вчера са влезли в нашата страна 2441 души за денонощие, но са напуснали 2792. Този процес се наблюдава от седмица. Броят на тези, които напускат страната, се задържа по-голям от тези, които влизат в България“, посочи Тошева.
„До 31 май хотелите трябва да бъдат освободени и украинските бежанци да бъдат транспортирани до други места за настаняване. В момента в хотели са настанени над 63 000 жители на Украйна. Над 33 000 са потвърдените места за настаняване в общински ведомствени бази. Част от украинците са заявили, че желаят да напуснат страната, друга част излизат на свободен наем или отиват при близки и познати“, обясни тя. Според нея в България няма да останат и половината от тези 63 000 души.
Тошева подчерта, че програмата за настаняване на бежанци в хотели с държавна помощ предварително е била уговорена да приключи до 31 май.
„Мярката е обезпечена с финансов ресурс и беше обявена като временна. От 1 юни влизаме във фазата на интеграцията – тези хора са имали време да се ориентират, да заявят дали биха работили и какво. Ако хотелиер прецени, че на собствени разноски може да приюти украински граждани, решението е индивидуално“, допълни тя.
По думите й, притесненията на украинците са разбираеми, но никой няма да бъде оставен на улицата. „Украински граждани активно търсят работа. Със специален подход сме към хората от уязвимите групи – възрастни хора, болни, многодетни майки. От утре влиза в действие дигитално приложение с въпроси, а отговорите ще дадат ориентир за тези, които са си намерили работа, какви са възможностите на съответното населено място да бъдат настанени… 70% желаят да започнат работа веднага, 17% биха започнали в период от 1 до 6 месеца. Над 60% са хората с висше образование, около 30% са хора със средно специално образование“, продължи Тошева.
Мярката за настаняване на украинци в хотелите няма да продължи след края на май. Приоритет вече е интеграцията на бягащите от войната в приемащото общество. Това потвърди шефът на агенцията за
Над 103 000 души са със статут за временна закрила. Около 90 деца са в детски градини в страната, над 500 украинчета са в български училища. Центровете, в които майките ще могат да оставят децата си през деня, ще бъдат ясни още от началото на новата седмица.
Преместването на настанените в хотели украински бежанци в държавни и общински бази след 31 май може да се превърне във фиаско. Към момента държавата е успяла да осигури 33 000 места в държавни и общински бази
Само 1/3 от европейските пари се оказаха за украинските бежанци
По-малко от 1/3 от парите, които Европейският съюз отпусна за подкрепа на украинските бежанци у нас, всъщност ще бъдат насочени към тези бежанци.
Това обяви вицепремиерът по ефективно управление
Туризъм, търговия и шивашка промишленост са сферите, в които най-много украински граждани, спасили се от войната в България, са започнали работа, разказва bTV, като цитира справка в Агенцията по заетостта.
В повечето случаи бежанците заемат места, за които не е имало други кандидати от години. Най-голямо желание имат за работа като офис секретари, администратори в хотели, камериери, както и в заведенията за хранене и развлечения или продавачи.
С висше образование са над половината кандидати от Украйна. Със средно – около една трета. И само 3% – с основно. 70 на сто от украинците са готови да започнат работа в редовна смяна веднага, а 9% – ако има кой да се грижи за децата им. Украинците и членове на техните семейства с временна закрила могат да работят у нас без разрешение.
Настя например е била помощник-възпитател в детска градина в Одеса. Сега е намерила работа в шивашки цех в Бургас, а 16-годишният й син се грижи за сестра си, която е на 7. „Тук съм сама с две деца, трябва да ги храня. Отидох в Бюрото по труда и веднага ми намериха работа. Дойдох и ме взеха“, разказва жената. В цеха работят четири украинки. „Тези 4 позиции са свободни от 3 години. Във всякакви платформи сме пускали реклами – и платени, и безплатни, просто не идват хора“, каза Васил Тодоров от шивашкия цех.
Едва 9 са бежанците обаче, наети на работа чрез Бюрото по труда в Бургас. Повечето изчакват. „Искам да работя, за да не завися материално от никого и донякъде да устроя живота си. Но как да стане, след като искат да ни разселват? Не знам къде ще отида, което прави намирането на работа невъзможно“, казва Надежда от Мариупол.
България
Евгени Генчев вдига сватба след 2 месеца, ето и коя е булката

Този път форматът „Ергенът“ не само, че ще завърши с истинска любов, а не служебна победа като при Виктор Стоянов и Виктория Капитонова, но вече мирише на сватба. Да, това е огромната и ексклузивна новина днес, когато стана ясно, че приготовленията за големия ден на Евгени Генчев и избраницата му вече текат.
Сватбата на пианиста ще бъде в родния му Пловдив и то само след два месеца. Знаем, че семейството на Евгени е доста заможно, така че парите не са проблем и гарантирано тържеството ще бъде разкошно. Двамата с бъдещата булка вече на няколко пъти са ходели до ресторанта, за да мислят върху декорацията, което било и най-голямото им затруднение.
Разбира се, двойката се крие и все още не излиза заедно по заведения, защото са подписали специална клауза за поверителност. Нооо… източници от подготовката на сватбата активираха сензационно бомбата, че булката е… Елена.
Мнозина още не вярват, че умната Елена ще влюби Евгени в себе си, защото досега поне те се държаха мило и нежно, но не и страстно, нито влюбено – поне що се касае до пианиста. Но има вероятност това да е така от чисто притеснение на Генчев, който иначе беше много горещ в целувките си с останалите като Айлин Бобева, Валерия Георгиева, Джия и Боряна, пише kliuki.bg.
България
Български тираджия даде път на турски колега на границата, последвалото го потресе

Човечността е в малките дела, а често едно добро носи още. Една подобна история споделя български шофьор на камион, а ситуацията се разиграла по пътищата на Европа.
Добрин Енчев използва социалните мрежи, за да благодари на турски тираджия за сторен жест. Заедно със своя колега той останал възхитен от неговата човечност, пише glasnews.bg.
Всичко започнало на граничния пункт при Надлаг, който се намира на границата между Румъния и Унгария. Трафикът бил изключително интензивен, а от две колони товарните машини трябвало да се пристроят в една. „Голямо натискане кой ще мине“, заключава Енчев.
Когато дошъл редът и на българския камион, водачът пропуснал камиона от другата колона. Само след няколко минути шофьорите отново се срещнали. До тях се приближил колегата, чиито ТИР бил пропуснат, а в ръцете си носел по чаша горещо кафе – за всеки от водачите в машината.
„Това е. Но който си е добър, не може да бъде лош“, добавя Енчев. „Радваме се, че все още има хора, няма значение от тяхното вероизповедание, които все още са човеци. Да е жив и здрав и да му се връща добрината“, добавя мъжът.
Вижте цялата история, споделена от Добрин Енчев:
„Надлаг – две колони влизаме в една, отпред – голямо натискане кой ще мине. Дойде нашият ред и аз не тръгнах, и дадох път на колегата. След 5 минути вече сме в 1 колона, колегата идва към нас с две чаши горещо кафе и ни вика – За Вас.
Това е. Но който си е добър, не може да бъде лош.
С колегата искаме да споделим в групата, че сме възхитени от човечността на този шофьор. Радваме се, че все още има хора, няма значение от тяхното вероизповедание, които все още са човеци. Да е жив и здрав и да му се връща добрината. Лек път, колега, и много благодаря“.
Ситуацията радва водачите, които са щастливи, че добрината по пътищата не е изчезнала.
България
Джигит към катаджия с тринога камера: Ти си окупатор, бе, убитак!

Фрапираща случка между пътник в кола и пътен полицай се е разиграла преди дни. За отношението на мъжа към служителя на реда разбираме от публикуван клип в социалните мрежи. Действието се развива в района на Плевен, пише Глас нюз бг.
Тринога за измерване на скоростта е поставена в тревна площ, между дървета, в непосредствена близост до пътното платно.
Ядосаният мъж слиза от превозното средство и влиза в директна конфронтация с полицая. Започва да го обстрелва с въпроси и обиди.
„Какво снимате тук, имате ли право да снимате тук? Къде е този знак за радар? Виж къде си се скрил. Ти си окупатор, бе. Вижте го къде се е скрил. Вижте го хубаво. Звъни на който искаш. Излез на пътя, бе,“ казва той.
И продължава: „Затова, като станеш утре на 70 години, ще ядеш кисело мляко и хляб само. Ей, затова, защото щавите народа. Утре ще ревеш за пенсия. Какво ме снимаш бе, убитак.“
Коментиращи видеото смятат, че ако подобно отношение, се беше случило в европейска страна, със сигурност щеше да има наказание. Други пък дадоха за пример Америка.
„Да не кажа, че ако е в Америка, дори няма да е между живите вече. Ако карате нормално, не виждам какъв би бил проблема, че има камера.
Никъде, ама никъде в закона не пише, че трябва да бъде известено за поставяне на радар/тринога и прочие. “Щавите народа”, същият народ ако се съобразяваше с поставените ограничения, нямаше да роптае, нито щеше да пълни гробищните паркове,“ написа жена.
Припомняме, че информационнят знак Е24 беше премахнат преди години. Преди това органите, които упражняват контрол по движението по пътищата, бяха длъжни да поставят знак Е24 на преносима стойка, винаги когато упражняват контрол с автоматизирано техническо средство.
С промените на Закона за движение по пътищата от януари 2018 година отпадна изискването контролните органи да използват радари, мобилни или стационарни камери само на места, където има поставен пътен знак Е24 “Контрол с автоматизирани технически средства или системи“.
Мотивите към законопроекта за изменение са свързани с ограничаване на автопроизшествията.
Според вносителите му пътният знак предупреждава шофьорите за извършване на видеозаснемане и те намаляват скоростта си само за въпросния участък, след което отново я увеличават.
Допълнителен аргумент е приложена статистика за броя на жертвите при пътнотранспортни произшествия за 2017 година.