България
ЧЕРНА НОВИНА: Новата страшна зараза, която вцепени целия свят е вече в България

Според нея няма случаи на маймунска шарка в България, но е много вероятно да се появят
Проба при дете на 4 години у нас отговаря на критериите за острия хепатит, докладван от десетки страни. Това обяви в ефира на „Твоят ден” по NOVA NEWS директорът на НЦЗПБ проф. Ива Христова.
„От изследваните четири съмнителни проби на новия хепатит има една, която е много вероятно да се окаже, че е именно на това заболяване. Симптомите на детето отговарят на описанието. Пациентът се чувства добре и предполагам вече е изписан”, уточни тя.
Детето е било хоспитализирано първо в Дупница, а след това – преместено за диагностично уточняване в Инфекциозна болница в София.
Маймунската шарка
Относно маймунската шарка тя бе категорична, че няма засечени случаи у нас, но е много вероятно да се появят. „Това е заболяване, което го е имало в Западна и Централна Африка и спорадично е пренасяно в Европа. Новото е, че има нещо като епидемичен взрив“, разясни медикът.
По думите ѝ по света има над 80 случая, както и 50 съмнителни. „Нямаме директни полети от Африка, така че опасността не може да дойде директно. Шарката започва с висока температура, болки в ставите и гърба и пъпки с мехурче с бистра течност, която се превръща в гной. След като се спукат, остават ранички“, обясни тя. И допълни, че заразата може да се предаде и чрез телесна течност или бельо.
COVID-19
За Омикрон проф. Христова обясни, че петият подвариант води до увеличение на случаите с 12-13%. Според нея вероятно през есента ще има увеличение в броя на случаите, но само при поява на нов подвариант.
България
Евгени Генчев вдига сватба след 2 месеца, ето и коя е булката

Този път форматът „Ергенът“ не само, че ще завърши с истинска любов, а не служебна победа като при Виктор Стоянов и Виктория Капитонова, но вече мирише на сватба. Да, това е огромната и ексклузивна новина днес, когато стана ясно, че приготовленията за големия ден на Евгени Генчев и избраницата му вече текат.
Сватбата на пианиста ще бъде в родния му Пловдив и то само след два месеца. Знаем, че семейството на Евгени е доста заможно, така че парите не са проблем и гарантирано тържеството ще бъде разкошно. Двамата с бъдещата булка вече на няколко пъти са ходели до ресторанта, за да мислят върху декорацията, което било и най-голямото им затруднение.
Разбира се, двойката се крие и все още не излиза заедно по заведения, защото са подписали специална клауза за поверителност. Нооо… източници от подготовката на сватбата активираха сензационно бомбата, че булката е… Елена.
Мнозина още не вярват, че умната Елена ще влюби Евгени в себе си, защото досега поне те се държаха мило и нежно, но не и страстно, нито влюбено – поне що се касае до пианиста. Но има вероятност това да е така от чисто притеснение на Генчев, който иначе беше много горещ в целувките си с останалите като Айлин Бобева, Валерия Георгиева, Джия и Боряна, пише kliuki.bg.
България
Български тираджия даде път на турски колега на границата, последвалото го потресе

Човечността е в малките дела, а често едно добро носи още. Една подобна история споделя български шофьор на камион, а ситуацията се разиграла по пътищата на Европа.
Добрин Енчев използва социалните мрежи, за да благодари на турски тираджия за сторен жест. Заедно със своя колега той останал възхитен от неговата човечност, пише glasnews.bg.
Всичко започнало на граничния пункт при Надлаг, който се намира на границата между Румъния и Унгария. Трафикът бил изключително интензивен, а от две колони товарните машини трябвало да се пристроят в една. „Голямо натискане кой ще мине“, заключава Енчев.
Когато дошъл редът и на българския камион, водачът пропуснал камиона от другата колона. Само след няколко минути шофьорите отново се срещнали. До тях се приближил колегата, чиито ТИР бил пропуснат, а в ръцете си носел по чаша горещо кафе – за всеки от водачите в машината.
„Това е. Но който си е добър, не може да бъде лош“, добавя Енчев. „Радваме се, че все още има хора, няма значение от тяхното вероизповедание, които все още са човеци. Да е жив и здрав и да му се връща добрината“, добавя мъжът.
Вижте цялата история, споделена от Добрин Енчев:
„Надлаг – две колони влизаме в една, отпред – голямо натискане кой ще мине. Дойде нашият ред и аз не тръгнах, и дадох път на колегата. След 5 минути вече сме в 1 колона, колегата идва към нас с две чаши горещо кафе и ни вика – За Вас.
Това е. Но който си е добър, не може да бъде лош.
С колегата искаме да споделим в групата, че сме възхитени от човечността на този шофьор. Радваме се, че все още има хора, няма значение от тяхното вероизповедание, които все още са човеци. Да е жив и здрав и да му се връща добрината. Лек път, колега, и много благодаря“.
Ситуацията радва водачите, които са щастливи, че добрината по пътищата не е изчезнала.
България
Джигит към катаджия с тринога камера: Ти си окупатор, бе, убитак!

Фрапираща случка между пътник в кола и пътен полицай се е разиграла преди дни. За отношението на мъжа към служителя на реда разбираме от публикуван клип в социалните мрежи. Действието се развива в района на Плевен, пише Глас нюз бг.
Тринога за измерване на скоростта е поставена в тревна площ, между дървета, в непосредствена близост до пътното платно.
Ядосаният мъж слиза от превозното средство и влиза в директна конфронтация с полицая. Започва да го обстрелва с въпроси и обиди.
„Какво снимате тук, имате ли право да снимате тук? Къде е този знак за радар? Виж къде си се скрил. Ти си окупатор, бе. Вижте го къде се е скрил. Вижте го хубаво. Звъни на който искаш. Излез на пътя, бе,“ казва той.
И продължава: „Затова, като станеш утре на 70 години, ще ядеш кисело мляко и хляб само. Ей, затова, защото щавите народа. Утре ще ревеш за пенсия. Какво ме снимаш бе, убитак.“
Коментиращи видеото смятат, че ако подобно отношение, се беше случило в европейска страна, със сигурност щеше да има наказание. Други пък дадоха за пример Америка.
„Да не кажа, че ако е в Америка, дори няма да е между живите вече. Ако карате нормално, не виждам какъв би бил проблема, че има камера.
Никъде, ама никъде в закона не пише, че трябва да бъде известено за поставяне на радар/тринога и прочие. “Щавите народа”, същият народ ако се съобразяваше с поставените ограничения, нямаше да роптае, нито щеше да пълни гробищните паркове,“ написа жена.
Припомняме, че информационнят знак Е24 беше премахнат преди години. Преди това органите, които упражняват контрол по движението по пътищата, бяха длъжни да поставят знак Е24 на преносима стойка, винаги когато упражняват контрол с автоматизирано техническо средство.
С промените на Закона за движение по пътищата от януари 2018 година отпадна изискването контролните органи да използват радари, мобилни или стационарни камери само на места, където има поставен пътен знак Е24 “Контрол с автоматизирани технически средства или системи“.
Мотивите към законопроекта за изменение са свързани с ограничаване на автопроизшествията.
Според вносителите му пътният знак предупреждава шофьорите за извършване на видеозаснемане и те намаляват скоростта си само за въпросния участък, след което отново я увеличават.
Допълнителен аргумент е приложена статистика за броя на жертвите при пътнотранспортни произшествия за 2017 година.