Свържете се с нас

България

Смъртта на ученика от Варна все по-загадъчна: Висял от перваз между 6-я и 7-я етаж – сочат следи от пръстите му! (СНИМКИ)

Published

on

Причините, довели до смъртта на 14-годишния Деймън Душев, засега остават загадка. Текат процесуално-следствени действия за установяване фактите и обстоятелствата, довели до трагедията, но към момента няма открити улики, които да сочат, че ученикът е станал жертва на престъпление. Категоричен факт е обаче, че Деймън е бил тотално неадекватен във фаталната нощ, довериха пред БЛИЦ негови приятели.

Ето какви притеснителни факти, свързани с мистериозния случай, научи репортер на медията ни: 14-годишният Деймън е бил усмихнато, ведро момче, харесвано от приятелите си и съучениците си. Не е имал проблеми и конфликти с никого, не е изпадал в депресивни епизоди, или поне не е имало видими проявления. От заможно семейство е, според неговите приятели. Живеел в неконфликтна среда. Майка му е рускиня, има собствен бизнес, от който печели добре. С бащата на Деймън – таксиметров шофьор, са разведени и от скоро живее с друг мъж.

Според близките приятели на Деймън, той приемал много добре пастрока си и се разбирал с него. Съучениците и близките на младежа, чието тяло бе намерено безжизнено пред входа на кооперацията, в която живее на адрес „Осми приморски полк“ 28, е абсолютно изключено той да се е самоубил. Те не виждат причина осмокласникът да посегне не живота си. В дните и седмиците преди трагедията Деймън с нищо не е показвал да е разстроен, нещо да му тежи или да има проблем с някого. Към момента обаче няма никакви улики, които да сочат, че ой е станал жертва на криминално деяние.

Причината за смъртта на момчето е височинна травма. Към момента няма данни той да е станал жертва на побой. Установено е, че по всяка вероятност е полетял от прозорец на стълбищна площадка между 6-и и 7- етаж на входа в, който живее. Причините и начина, по който това се е случило – ето това е мистерията, над която се опитват да разплетат разследващите и прокуратурата. Паднал ли е, скочил и е бутнат ли е – нито една от тези версии не се изключва към момента. Самият факт обаче, че по случая се занимава Районната прокуратура във Варна, както и професионалната логика, сочат, че случая се работи като самоубийство. Или по-конкретно – „склоняване към самоубийство“, както е квалифицирано в Наказателния кодекс, с предвидена в закона цел изчистване на всички съмнения по отношение на конкретен случай.

А такива при тази трагедия определено има… Деймън е бил на дискотека във фаталната вече. Отишъл е с четирима свои приятели и бивши съученици – две момчета и две момичета, чиито имена ще спестим. Нощното заведение, в което са били е „Премиум“. От разказите на други негови приятели пред наш репортер става ясно, че осмокласникът е пил водка „Савой клуб“. Употребата на алкохол за него била нетипична, твърдят още те, защото се занимавал с бойни изкуства и по-точно – състезавал се в ММА борбите.

Негов приятел сподели пред БЛИЦ, че първоначално Деймън бил с в една компания с тези, с които отишъл в дискотеката, но впоследствие се насочил към друга. Там започнал да пие водка и по едно време станал тотално неадекватен. Негови приятели, които в това време са били в заведението, довериха пред наш репортер, че осмокласникът от Първа езикова гимназия във Варна е бил толкова зле, че се наложило от персонала на заведението да го изгонят. Друг е въпросът, как същият този персонал е позволил на едно 14-годишно момче да се налива с водка.

Има и друг особено притеснителен факт. А именно, че според разказите на приятели и съученици на Деймън във фаталната нощ около него се е навъртал непълнолетен дилър, особено популярен сред компанията им, за когото няма съмнения, че пласира дрога. Те са категорично, че 14-годишният ученик никога не е употребявал дрога, сам не би взел, но не просто не изключват хипотезата въпросният дилър да му е сипал нещо в чашата, а са убедени, че по всяка вероятност това е така. Твърденията и опасенията им са свързани с трудно обяснимите следи на стълбищната площадка, от където е полетял Деймън. След като е бил изгонен от дискотеката младежът се е качвал пеша по стълбите по простата причина, че кооперацията няма асансьор. Не е ясно дали е имало някой с него, но това лесно може да бъде установено, защото на 5-6 метра е разположена охранителна камера на банка в непосредствена близост до блока, на чиито записи е запечатано всичко, включително и самото падане.

Особено сериозно съмнение будят следи от пръстите на Деймън по перваза на прозореца, от който е полетял. Невероятно и на практика невъзможно е, ако той е решил да се самоубие, хем да е скочил, хем да е висял. В нито една посока при падане на тялото, няма как да се получат въпросните следи. На мястото разследващите са снели дактилоскопни следи от дограмата, както и от цялото местопроизшествие. Предстой до ден два да излязат и хистологичните проби, които ще покажат има ли наличие на опиати и алкохол в кръвта на младежа.

Снимки: Орлин ФИЛИПОВСКИ, БЛИЦ

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ!

Орлин ФИЛИПОВСКИ, БЛИЦ

 

Още

България

Вътрешният министър: Има нови факти по случая „Петрохан“!

Published

on

По разследването на случая „Петрохан – Околчица“ има нови факти. Ще ги обобщим и ще ги изложим. Ще работим по този въпрос, очаквам и подробен доклад. Това каза вътрешният министър Иван Демерджиев в кулоарите на парламента.

Той коментира и случая с бомбата, прикрепена към автомобил, в село Говедарци. По думите на министъра този казус е свързан по-скоро с лични отношения, а не за класически тероризъм. Случаят е изяснен, мерки са взети, опасност няма. Тепърва ще се установяват допълнителните данни, посочи още той.

Министърът съобщи информация за още една акция – близо до Перник, където от ГДБОП са задържали сериозно количество нелегални цигари.

Демерджиев коментира и акцията срещу имотните измами. Той посочи, че тези действия тепърва започват, а в страната има много лица, които извършват такива незаконни дейности. 9 души за задържани, има повдигнати обвинения. Министърът обеща, че схемата ще бъде разплетена.

Тя е продължавала много време, щетите са огромни – десетки милиони към момента, а сумата сигурно ще нарасне.

Демерджиев призова хората да подават сигнали.

Той беше категоричен, че линията на противодействие на корупцията ще бъде водеща в работата на кабинета.

Демерджиев каза още, че не планира да прави промени в регионалните дирекции преди да се е запознал с работата на всяка една и с резултатите. Ще бъдат поставени задачи и когато стане ясно как се изпълняват те, ще се прецени дали ще правят промени.

По отношение на използването на охрана Демерджиев каза, че „условията за ползването и снемането на охрана ще бъдат еднакви за всички”.

Трагедиите на Петрохан и Околчица

Припомняме, че както БЛИЦ писа, трима мъже бяха открити убити край хижа в района на прохода Петрохан – Ивайло Иванов, Дечо Василев и Пламен Статев. Стана ясно, че е имало връзки на жертвите с неправителствена организация. Мъжете са свързвани с НПО, регистрирано през 2022 г., което е действало в защитени територии и е подавало сигнали за нарушения.

Организацията е подписала рамков меморандум за сътрудничество с Министерството на околната среда и водите, когато министър е бил Борислав Сандов. 

След убийството Ивайло Калушев бе обявен за издирване, като се считаше за ключов човек, свързан с трагедията. Според разследващи той е изпратил съобщение на майка си преди случая, в което моли за прошка и твърди, че чутото за него не е вярно. Освен него полицията издирваше и 23-годишния Николай Златков и 15-годишния Александър Макулев. 

Телата на тримата бяха открити в кемпер близо до връх Околчица във Врачанския балкан. По-късно от прокуратурата дадоха обширен брифинг, на който бяха показани кадри преди трагедията. Установено е било още, че във въпросната хижа „Петрохан“ е имало религиозна литература. blitz.bg

Още

България

Нямат край! Диана Русинова алармира за нова тежка катастрофа на АМ „Хемус“ Снимки

Published

on

По думите ѝ бус е ударил лек автомобил, който по непотвърдена информация е потеглял от аварийната лента.

„Това е поредната подобна катастрофа за по-малко от две седмици“, пише Русинова във фейсбук профила си.

„Маркировката трябва спешно да се възстанови“

Експертът по пътна безопасност настоява в спешен порядък да бъде възстановена пътната маркировка, така че ясно да се различават активната и аварийната лента.

Според нея липсата на достатъчно добра видимост и обозначения създава допълнителен риск за водачите, особено в участъци с интензивен трафик.

„Аварийната лента не е тоалетна и място за почивка“

Русинова отправи и остро предупреждение към шофьорите относно неправилното използване на лентата за принудително спиране.

„Аварийната лента се използва само при настъпила значителна авария, като превозното средство трябва да бъде обезопасено със светлоотразителен триъгълник до пристигането на пътна помощ“, подчерта още тя.

По думите ѝ много водачи продължават да използват аварийната лента за почивка, кратък престой или дори за слизане „за малко“, без да осъзнават колко опасно е това.

„Лентата за принудително спиране не е място за почивка, разходка или тоалетна. Всяко спиране е риск и може да се превърне в инцидент с фатални последици“, предупреждава още Русинова.

БЛИЦ припомня, че само преди броени дни АМ „Хемус“ отново се случи тежък инцидент, след като автобус на Юнион Ивкони се вряза в камион край входа на София. При катастрофата загина 73-годишен мъж, а 16 души пострадаха, сред тях и дете.

Тогава проверките показаха десетки нарушения в досиетата на двамата шофьори, а случаят предизвика нова вълна от въпроси за безопасността по магистралата, контрола и състоянието на тежкотоварния и автобусния транспорт у нас. Blitz.bg

Още

България

Мрежата гърми: Проф. Николай Витанов ли стана заместник-министър на образованието

Published

on

Професор Николай Витанов побърза да опровергае спекулациите, че е назначен за заместник-министър на образованието и науката. Слуховете тръгнаха, след като във вторник със заповед на министър-председателя Румен Радев бяха назначени шестима нови министри в три министерства.

Един от избраните за авторитетната длъжност е със същите първо име и фамилия като известния математик.

Затова много хора в социалните мрежи останаха с впечатление, че именно той ще започна работа в министерството.

„Уважаеми приятели,

не са ме назначили за заместник-министър на образованието и науката. Назначен е академик Николай Витанов от Софийския университет и това не съм аз“, написа на личната си страница във Фейсбук Витанов.

Коментарите под поста не закъсняха, като хората се разединиха. Едните са на мнение, че професорът ще бъде много полезен, ако бъде на този пост. Друг пък мислят, че е по-добре, ако Витанов си остане като анализатор и математик.

Кой е назначеният за заместник-министър на образованието и науката

Академик Николай Витанов е бил заместник-ректор на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ по научноизследователска и научна проектна дейност (2015-2023 г.), както и заместник-декан (2011-2015 г.) на Физическия факултет. Член е на Академичния съвет на Софийския университет от 2011 г.

Основните му научни интереси са в областта на квантовите технологии. Специализирал е и е бил поканен професор в университети във Великобритания, Германия, Франция, Италия, Финландия и Дания.

Акад. Витанов има над 250 публикации в реномирани списания с висок импакт фактор с около 12 000 цитирания, с Хирш индекс 52.

В Станфордската класация на учените в света е поставен в топ-200 в област „Обща физика“. Ръководил е 10 проекта по Рамковите програми на Европейския съюз и 5 големи национални проекта.

Академик Николай Витанов

Новите назначения на Румен Радев

БЛИЦ припомня, че в Министерството на образованието и науката поста заместник-министър поемат Николай Витанов Витанов и Таня Ралчева Панчева.

В Министерството на земеделието и храните са назначени трима нови заместник-министри – Красимир Младенов Чакъров, Крум Владимиров Неделков и Янислав Дамянов Янчев.

Цвета Жекова Тимева е назначена за заместник-министър на транспорта и съобщенията. Блиц

Още
Реклама

Интересни

Made in BG10 часа ago

Евгени Генчев натри носа на Славена Вътова. Победителят в “Хелс Китчън” с първи дума след финала

В тежка битка на финала един срещу друг се оказаха пианистът Евгени Генчев и Славена Вътова. Е, изглежда, че по-добрият...

Made in BG10 часа ago

ДесиСлава: Заживях на село, садя си краставици! (Вижте защо избра този живот)

Популярната певица с ангелски глас ДесиСлава е родена през 1979 г. в Раднево, а с музика започва да се занимава...

Made in BG10 часа ago

Ето я жената до победителя в Hell’s Kitchen Денисиньо: Айсен ме записа, не подозирах!

Денисиньо и половинката му Айсен гостуваха в „На кафе“, където споделиха любопитни подробности за любовната си история, участието му в...

България12 часа ago

Вътрешният министър: Има нови факти по случая „Петрохан“!

По разследването на случая „Петрохан – Околчица“ има нови факти. Ще ги обобщим и ще ги изложим. Ще работим по...

България12 часа ago

Нямат край! Диана Русинова алармира за нова тежка катастрофа на АМ „Хемус“ Снимки

По думите ѝ бус е ударил лек автомобил, който по непотвърдена информация е потеглял от аварийната лента. „Това е поредната...

България12 часа ago

Мрежата гърми: Проф. Николай Витанов ли стана заместник-министър на образованието

Професор Николай Витанов побърза да опровергае спекулациите, че е назначен за заместник-министър на образованието и науката. Слуховете тръгнаха, след като във...

Made in BG14 часа ago

Дара с първи думи след грандиозния успех, каза какво чудо е Евровизия

„Не мога да повярвам. Обичам да съм на сцената и обичам чувството, което изпитах по време на изпълнението“, заяви DARA...

Made in BG17 часа ago

Валерия от „Ергенът” става в 4,30 всяка сутрин заради Ваньо Алексиев

Връзката между риалити звездата Валерия Георгиева и бизнесмена Ваньо Алексиев продължава да бъде доста коментирана в светските среди. Повече от...

Здраве17 часа ago

Доктор съм, на 92 години съм, а сърцето и червата ми работят като часовник, защото пия тази напитка всяка сутрин

Трудно е човек да повярва, че е на 92 години. Гласът му е спокоен и уверен, стойката изправена, а погледът...

Made in BG17 часа ago

Съпругата ми ме влачеше до леглото: Стилиян Петров с покъртителна изповед за битката с левкемията

Бившият капитан на националния отбор по футбол Стилиян Петров направи разтърсваща изповед за най-тежката битка в живота си — тази...

Made in BG19 часа ago

Денисиньо спечели Hell’s Kitchen

Превърналият се в любимец на публиката Денис Морейра – Денисиньo е победителят в осмия сезон на Hell’s Kitchen. Бразилецът впечатли...

Made in BG19 часа ago

Дара е на финал на „Евровизия“

След страхотно представяне тази вечер, Дара си осигури участие във финалния етап на „Евровизия“. Това стана ясно пред минути след края...

България19 часа ago

Цените за БГ плажа са готови: 5 евро чадър, 5 евро шезлонг

Подготовката на плажовете по Южното Черноморие за летния сезон вече започна. Част от ивиците трудно възстановяват щетите след проливните дъждове...

Любопитно19 часа ago

Това е последното кътче на България: селото, което целува морето

В най-южната точка на българското Черноморие се крие едно от най-магичните и спокойни места у нас – Резово. Малкото странджанско...

Българияедин ден ago

15 май: Какъв църковен празник е, какво трябва и не трябва да се прави

Според църковния календар, на 15 май църквата почита преподобни Пахомий Велики и Преп. Ахилий, еп. Лариски. Ето какви са традициите...

Любопитноедин ден ago

Хороскоп за 15 май: Водолеите ще извадят асо от ръкава, а Лъвовете ще сложат картите на масата

Петък  е на хоризонта пред нас. Това означава, че тази първа пълна работна седмица на май вече е към своя...

Made in BGедин ден ago

Леле, кога порасна и тя! Дъщерята на Алекс Сърчаджиева ѝ доведе кандидат-зет

Дъщерята на Алекс Сърчаджиева и Иван Ласкин преживява първата си любов 15-годишната София Ласкин, дъщеря на Алекс Сърчаджиева и покойния...

Made in BGедин ден ago

Арестуваха бившият на Мара Отварачката – Миро Дзвера (подробности)

Бившият мъж на фолк певицата Мария и настоящ тъпкач на Моника Валериева е задържан с дрога! Униформените спрели Мирослав Соколов, по-известен...

Made in BGедин ден ago

Невиждан обрат в Ергенът! Връщат спешно Стоян в имението от Турция заради Илияна

Прецедент в „Ергенът“: Стоян се връща в Шри Ланка след решението на Илияна Зрителите на „Ергенът“ ще станат свидетели на...

България2 дни ago

40-годишен баща на две деца загина в катастрофа край Баня

Кадър Фб 40-годишният Димитър Ангелов от карловското сезо Бегунци е загиналият военен в катастрофата снощи. Мъжът е пътувал в посока...

Реклама

Trending