Свържете се с нас

България

И хижите за Коледа станаха безбожно скъпи!

Published

on

1050 лева струва Коледата или Нова година за тричленно семейство в наша хижа. Излиза по 350 лева на човек за три дни.

Има и четиридневни пакети, но те най-често стигат до 450 лева на човек, като така семейната почивка ще излезе 1350 лева.

Това са суми, които са много далече от тези, които бихме платили в зимните курорти или СПА комплексите, каза пред „Телеграф“ председателят на Българския туристически съюз Венцислав Венев.

„Не само ще им бъде по-евтино, но в планината ще изкарат различен празник, усещането, преживяването и емоциите са различни. Това, което ще ви предложи една хижа, не може да се сравни с друго място в курортите.

Там отношенията между хората и стопаните са на съвсем различно ниво. Досегът до природата и високата планина ще ви накара да почувствате неща, които са съвсем различни от тези, които ще усетите в най-луксозния хотел“, заяви председателят.

Той подчерта, че на места цените може и да са по-ниски, а някои хижари ще приемат гости и на редовните си цени, които са между 30 и 45 лева на нощувка.

Венев добави, че продължава практиката стопаните да позволяват внасянето на алкохол и храна и коментира, че по-високите цени в ресторантите са оправдани с това, че зареждането е по-трудно и изисква повече усилия.

„В последните години тези, които си носят, използват туристическата кухня и да си приготвят. Там, където има обслужване, е тип столова, ресторант, механа“, уточни той.

База

Към момента 80% от легловата база е заета и желаещите да празнуват в прегръдките на планината трябва бързо да отправят запитвания, за да намерят място.

„Има голям интерес към хижите. Независимо че Коледа е семеен празник, в последните няколко години хората предпочитат да отидат на по-комфортно място.

Най-предпочитани са тези, до които има автомобилен достъп – х. „Вихрен“ в Пирин планина, х. „Мальовица“ в Рила. Според Венев една от най-посещаваните е х. „Христо Смирненски“, която в сайта си е обявила по-високи цени от традиционните, до 40 лева, но от снимките се вижда, че тя е от малкото, които предлагат стаи със собствен санитарен възел, както и хотелски комфорт.

За х. „Алеко“ на Витоша Венев коментира, че там хората ходят по-скоро за деня, а не нощуват, и ги покани да пренощуват няколко дни, като увери, че на туристите ще им хареса.

Председателят сподели, че БТС ще празнуват в х. „Планинец“, която се намира над Дендрариума, и добави, че х. „Момина скала“, „Планинарска песен“ също са хубави и гостоприемни. „На х. „Кумата“ имаме нови стопани, които са амбициозни и много влагат в новия ѝ облик.

Подготвят я и тя ще работи за сезона. „Еделвайс“ пък отвори след ремонт на покрива“, каза още той. От думите му стана ясно, че х. „Седемте рилски езера“ няма да работи на Нова година, тъй като тя не се стопанисва от БТС и изрази надежда „Амбарица“ да приема гости. Хижа „Планински извори“ няма да работи, защото от две седмици БТС вече е собственик, след като са успели да я придобият от община Антон, за чиито намерения „Телеграф“ разказа неотдавна.

Практика

Венев коментира, че обикновено хижите се превръщат в семеен бизнес, защото наемането на персонал е трудна задача. Стопаните трябва изцяло да се отдадат и посветят на новия си дом, защото той трябва да работи 24/7, да има кухня и още изисквания.

Той коментира дали тези места се опитват да предлагат хотелски комфорт. „Хижата си е хижа, въпреки че някои наистина се опитват да предлагат хотелски комфорт, но такива предимно са извън юрисдикцията на БТС.

Като пример за предлагащи по-луксозни условия той посочи комплекс „Мальовица“, х. „Алпин“ и „Добрила“ и х. „Септември“, която пък например се посещава от т.нар. интернет номади – хора, които работят в прегръдката на планината.

Може би има и още примери, но на общия фон от над 200 хижи, от които 150 се управляват от съюза, а 50-60 не се управляват от тях, но въпреки това е пренебрежим процент.

По отношение на риска токът да спре Венев коментира, че това е част от чара на планината и изживяването.

„Невинаги може да разчитате на пълния комфорт, въпреки че почти всички наши обекти са захранени с генератори. Не смятам, че това е проблем, а и гостите ни са запознати с тази изненада, която може да ги очаква във високата планина“, каза председателят и допълни, че по принцип нямат проблем с водата, с изключение на района на Мусала.

Битки

Венцислав Венев разказа, че продължава битката да придобият няколко хижи, които по някакъв начин са се озовали в ръцете на общини. Засега без успех остава взимането на х. „Околчица“ заради различни врътки, които прави община Враца.

„Това е емблематично място и е кощунство на тази историческа поляна този комплекс да тъне в разруха“, коментира председателят.

Той добави, че един от големите проблеми, с които се сблъскват, е, че държавата си харесва обекти и ги заграбва, като ги актува. „Хижа „Македония“ е един от примерите.

Тя е построена между 1932-1937 г. Никога не си я стопанисвал, но отиваш и да ѝ пуснеш акт за държавна собственост и след това да гоните хората оттам“, заяви той и определи тази практика като произвол.

Венев каза, че не може да водят дела с всеки, който по този начин си присвои техен обект, и посочи, че към момента имат 20 подобни казуса, като това би им струвало по около 10 000 лв. на случай.

„Призовавам държавата и институциите да не взимат нещо, което не е тяхно. А там, където има думата „хижа“, да отправят питане към БТС. Ние имаме документи за всяка хижа, както и за „Македония“, която е в Рила“, обясни той. Стана ясно, че в момента има апетити и намерения да актуват хижи в Централен Балкан, Пирин.

„Наложи се да си купим х. „Планински извори“, която е строена и стопанисвана от нас, но общината си я актува през 2016 г. и трябваше да я откупим“, посочи той.

Приложение ни спасява в природата

Разработваме мобилно приложение, което ще помага на туристите в планината и ще дава полезна и разнородна информация.

Очаква се да заработи през 2026 година. То ще работи и без интернет връзка и така ще бъде сложен край на изгубените туристи.

Ще има и SOS бутон, който ще изпраща информация за бедстващия турист към БТС, а те ще работят денонощно и ще преценяват към кого да насочат дадения сигнал – към ППС или тел. 112. „То ще представлява интерактивна карта на България, върху която ще има най-различни слоеве.

Слой на местата за настаняване, хотели, хижи, заслони, туристически спални, слой за забележителности, слой за събитията в района, в който се намирате“, посочи председателят и уточни, че приложението се разработва съвместно с Министерството на туризма и организаторите на събитията, както и със собствениците на местата за настаняване.

Още

България

Вътрешният министър: Има нови факти по случая „Петрохан“!

Published

on

По разследването на случая „Петрохан – Околчица“ има нови факти. Ще ги обобщим и ще ги изложим. Ще работим по този въпрос, очаквам и подробен доклад. Това каза вътрешният министър Иван Демерджиев в кулоарите на парламента.

Той коментира и случая с бомбата, прикрепена към автомобил, в село Говедарци. По думите на министъра този казус е свързан по-скоро с лични отношения, а не за класически тероризъм. Случаят е изяснен, мерки са взети, опасност няма. Тепърва ще се установяват допълнителните данни, посочи още той.

Министърът съобщи информация за още една акция – близо до Перник, където от ГДБОП са задържали сериозно количество нелегални цигари.

Демерджиев коментира и акцията срещу имотните измами. Той посочи, че тези действия тепърва започват, а в страната има много лица, които извършват такива незаконни дейности. 9 души за задържани, има повдигнати обвинения. Министърът обеща, че схемата ще бъде разплетена.

Тя е продължавала много време, щетите са огромни – десетки милиони към момента, а сумата сигурно ще нарасне.

Демерджиев призова хората да подават сигнали.

Той беше категоричен, че линията на противодействие на корупцията ще бъде водеща в работата на кабинета.

Демерджиев каза още, че не планира да прави промени в регионалните дирекции преди да се е запознал с работата на всяка една и с резултатите. Ще бъдат поставени задачи и когато стане ясно как се изпълняват те, ще се прецени дали ще правят промени.

По отношение на използването на охрана Демерджиев каза, че „условията за ползването и снемането на охрана ще бъдат еднакви за всички”.

Трагедиите на Петрохан и Околчица

Припомняме, че както БЛИЦ писа, трима мъже бяха открити убити край хижа в района на прохода Петрохан – Ивайло Иванов, Дечо Василев и Пламен Статев. Стана ясно, че е имало връзки на жертвите с неправителствена организация. Мъжете са свързвани с НПО, регистрирано през 2022 г., което е действало в защитени територии и е подавало сигнали за нарушения.

Организацията е подписала рамков меморандум за сътрудничество с Министерството на околната среда и водите, когато министър е бил Борислав Сандов. 

След убийството Ивайло Калушев бе обявен за издирване, като се считаше за ключов човек, свързан с трагедията. Според разследващи той е изпратил съобщение на майка си преди случая, в което моли за прошка и твърди, че чутото за него не е вярно. Освен него полицията издирваше и 23-годишния Николай Златков и 15-годишния Александър Макулев. 

Телата на тримата бяха открити в кемпер близо до връх Околчица във Врачанския балкан. По-късно от прокуратурата дадоха обширен брифинг, на който бяха показани кадри преди трагедията. Установено е било още, че във въпросната хижа „Петрохан“ е имало религиозна литература. blitz.bg

Още

България

Нямат край! Диана Русинова алармира за нова тежка катастрофа на АМ „Хемус“ Снимки

Published

on

По думите ѝ бус е ударил лек автомобил, който по непотвърдена информация е потеглял от аварийната лента.

„Това е поредната подобна катастрофа за по-малко от две седмици“, пише Русинова във фейсбук профила си.

„Маркировката трябва спешно да се възстанови“

Експертът по пътна безопасност настоява в спешен порядък да бъде възстановена пътната маркировка, така че ясно да се различават активната и аварийната лента.

Според нея липсата на достатъчно добра видимост и обозначения създава допълнителен риск за водачите, особено в участъци с интензивен трафик.

„Аварийната лента не е тоалетна и място за почивка“

Русинова отправи и остро предупреждение към шофьорите относно неправилното използване на лентата за принудително спиране.

„Аварийната лента се използва само при настъпила значителна авария, като превозното средство трябва да бъде обезопасено със светлоотразителен триъгълник до пристигането на пътна помощ“, подчерта още тя.

По думите ѝ много водачи продължават да използват аварийната лента за почивка, кратък престой или дори за слизане „за малко“, без да осъзнават колко опасно е това.

„Лентата за принудително спиране не е място за почивка, разходка или тоалетна. Всяко спиране е риск и може да се превърне в инцидент с фатални последици“, предупреждава още Русинова.

БЛИЦ припомня, че само преди броени дни АМ „Хемус“ отново се случи тежък инцидент, след като автобус на Юнион Ивкони се вряза в камион край входа на София. При катастрофата загина 73-годишен мъж, а 16 души пострадаха, сред тях и дете.

Тогава проверките показаха десетки нарушения в досиетата на двамата шофьори, а случаят предизвика нова вълна от въпроси за безопасността по магистралата, контрола и състоянието на тежкотоварния и автобусния транспорт у нас. Blitz.bg

Още

България

Мрежата гърми: Проф. Николай Витанов ли стана заместник-министър на образованието

Published

on

Професор Николай Витанов побърза да опровергае спекулациите, че е назначен за заместник-министър на образованието и науката. Слуховете тръгнаха, след като във вторник със заповед на министър-председателя Румен Радев бяха назначени шестима нови министри в три министерства.

Един от избраните за авторитетната длъжност е със същите първо име и фамилия като известния математик.

Затова много хора в социалните мрежи останаха с впечатление, че именно той ще започна работа в министерството.

„Уважаеми приятели,

не са ме назначили за заместник-министър на образованието и науката. Назначен е академик Николай Витанов от Софийския университет и това не съм аз“, написа на личната си страница във Фейсбук Витанов.

Коментарите под поста не закъсняха, като хората се разединиха. Едните са на мнение, че професорът ще бъде много полезен, ако бъде на този пост. Друг пък мислят, че е по-добре, ако Витанов си остане като анализатор и математик.

Кой е назначеният за заместник-министър на образованието и науката

Академик Николай Витанов е бил заместник-ректор на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ по научноизследователска и научна проектна дейност (2015-2023 г.), както и заместник-декан (2011-2015 г.) на Физическия факултет. Член е на Академичния съвет на Софийския университет от 2011 г.

Основните му научни интереси са в областта на квантовите технологии. Специализирал е и е бил поканен професор в университети във Великобритания, Германия, Франция, Италия, Финландия и Дания.

Акад. Витанов има над 250 публикации в реномирани списания с висок импакт фактор с около 12 000 цитирания, с Хирш индекс 52.

В Станфордската класация на учените в света е поставен в топ-200 в област „Обща физика“. Ръководил е 10 проекта по Рамковите програми на Европейския съюз и 5 големи национални проекта.

Академик Николай Витанов

Новите назначения на Румен Радев

БЛИЦ припомня, че в Министерството на образованието и науката поста заместник-министър поемат Николай Витанов Витанов и Таня Ралчева Панчева.

В Министерството на земеделието и храните са назначени трима нови заместник-министри – Красимир Младенов Чакъров, Крум Владимиров Неделков и Янислав Дамянов Янчев.

Цвета Жекова Тимева е назначена за заместник-министър на транспорта и съобщенията. Блиц

Още
Реклама

Интересни

Made in BG2 часа ago

Евгени Генчев натри носа на Славена Вътова. Победителят в “Хелс Китчън” с първи дума след финала

В тежка битка на финала един срещу друг се оказаха пианистът Евгени Генчев и Славена Вътова. Е, изглежда, че по-добрият...

Made in BG2 часа ago

ДесиСлава: Заживях на село, садя си краставици! (Вижте защо избра този живот)

Популярната певица с ангелски глас ДесиСлава е родена през 1979 г. в Раднево, а с музика започва да се занимава...

Made in BG2 часа ago

Ето я жената до победителя в Hell’s Kitchen Денисиньо: Айсен ме записа, не подозирах!

Денисиньо и половинката му Айсен гостуваха в „На кафе“, където споделиха любопитни подробности за любовната си история, участието му в...

България4 часа ago

Вътрешният министър: Има нови факти по случая „Петрохан“!

По разследването на случая „Петрохан – Околчица“ има нови факти. Ще ги обобщим и ще ги изложим. Ще работим по...

България4 часа ago

Нямат край! Диана Русинова алармира за нова тежка катастрофа на АМ „Хемус“ Снимки

По думите ѝ бус е ударил лек автомобил, който по непотвърдена информация е потеглял от аварийната лента. „Това е поредната...

България4 часа ago

Мрежата гърми: Проф. Николай Витанов ли стана заместник-министър на образованието

Професор Николай Витанов побърза да опровергае спекулациите, че е назначен за заместник-министър на образованието и науката. Слуховете тръгнаха, след като във...

Made in BG6 часа ago

Дара с първи думи след грандиозния успех, каза какво чудо е Евровизия

„Не мога да повярвам. Обичам да съм на сцената и обичам чувството, което изпитах по време на изпълнението“, заяви DARA...

Made in BG9 часа ago

Валерия от „Ергенът” става в 4,30 всяка сутрин заради Ваньо Алексиев

Връзката между риалити звездата Валерия Георгиева и бизнесмена Ваньо Алексиев продължава да бъде доста коментирана в светските среди. Повече от...

Здраве9 часа ago

Доктор съм, на 92 години съм, а сърцето и червата ми работят като часовник, защото пия тази напитка всяка сутрин

Трудно е човек да повярва, че е на 92 години. Гласът му е спокоен и уверен, стойката изправена, а погледът...

Made in BG9 часа ago

Съпругата ми ме влачеше до леглото: Стилиян Петров с покъртителна изповед за битката с левкемията

Бившият капитан на националния отбор по футбол Стилиян Петров направи разтърсваща изповед за най-тежката битка в живота си — тази...

Made in BG11 часа ago

Денисиньо спечели Hell’s Kitchen

Превърналият се в любимец на публиката Денис Морейра – Денисиньo е победителят в осмия сезон на Hell’s Kitchen. Бразилецът впечатли...

Made in BG11 часа ago

Дара е на финал на „Евровизия“

След страхотно представяне тази вечер, Дара си осигури участие във финалния етап на „Евровизия“. Това стана ясно пред минути след края...

България11 часа ago

Цените за БГ плажа са готови: 5 евро чадър, 5 евро шезлонг

Подготовката на плажовете по Южното Черноморие за летния сезон вече започна. Част от ивиците трудно възстановяват щетите след проливните дъждове...

Любопитно11 часа ago

Това е последното кътче на България: селото, което целува морето

В най-южната точка на българското Черноморие се крие едно от най-магичните и спокойни места у нас – Резово. Малкото странджанско...

България22 часа ago

15 май: Какъв църковен празник е, какво трябва и не трябва да се прави

Според църковния календар, на 15 май църквата почита преподобни Пахомий Велики и Преп. Ахилий, еп. Лариски. Ето какви са традициите...

Любопитно22 часа ago

Хороскоп за 15 май: Водолеите ще извадят асо от ръкава, а Лъвовете ще сложат картите на масата

Петък  е на хоризонта пред нас. Това означава, че тази първа пълна работна седмица на май вече е към своя...

Made in BG22 часа ago

Леле, кога порасна и тя! Дъщерята на Алекс Сърчаджиева ѝ доведе кандидат-зет

Дъщерята на Алекс Сърчаджиева и Иван Ласкин преживява първата си любов 15-годишната София Ласкин, дъщеря на Алекс Сърчаджиева и покойния...

Made in BG22 часа ago

Арестуваха бившият на Мара Отварачката – Миро Дзвера (подробности)

Бившият мъж на фолк певицата Мария и настоящ тъпкач на Моника Валериева е задържан с дрога! Униформените спрели Мирослав Соколов, по-известен...

Made in BG22 часа ago

Невиждан обрат в Ергенът! Връщат спешно Стоян в имението от Турция заради Илияна

Прецедент в „Ергенът“: Стоян се връща в Шри Ланка след решението на Илияна Зрителите на „Ергенът“ ще станат свидетели на...

Българияедин ден ago

40-годишен баща на две деца загина в катастрофа край Баня

Кадър Фб 40-годишният Димитър Ангелов от карловското сезо Бегунци е загиналият военен в катастрофата снощи. Мъжът е пътувал в посока...

Реклама

Trending